- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
Біженці виводять за кордон більше грошей, ніж надходить в Україну у вигляді переказів
До початку війни перекази коштів в Україну з-за кордону були одним із найважливіших джерел надходження валюти до нашої країни.
Під час війни українці більше виводять грошей із країни, ніж заводиться до нашої країни у вигляді переказів. Такі дані наводить Національний банк.
15 грудня Нацбанк опублікував своє дослідження – "Вплив українських мігрантів на економіки-реципієнти". У ньому регулятор зазначив, що витрати громадян України за кордоном у 2022 році зросли втричі і сягали $2 млрд на місяць.
Такий показник, зокрема, було зареєстровано у травні цього року. А мінімальним він був у серпні, коли був у районі $1 млрд. Це видно в інфографіці НБУ, наведеній у дослідженні.
Левова частка закордонних витрат наших людей – це оплати банківськими картками покупок у магазинах, а також зняття готівки за кордоном. Так кошти йшли з рахунків українських банків.
Щоправда, регулятор наводить дані лише з травня до жовтня включно. За ці 6 місяців 2022 року загальні витрати становили близько 8,4 млрд грн. Даних за лютий-квітень немає.
Зростання закордонних витрат пов'язують із великою хвилею міграції українців після початку повномасштабного вторгнення Росії. Нацбанк у своєму дослідженні наводить дані ООН і зазначає, що на 15 листопада 2022 року через війну за кордоном залишається 7,6 млн громадян України. З них близько 3 млн осіб перебувають у РФ та Білорусі, і 4,5 мільйони – у країнах Євросоюзу.
За даними НБУ, готівкові кошти українці найактивніше знімали у Польщі, Словаччині та Німеччині. Гроші у торговельній мережі більше витрачали у Польщі, Німеччині та Туреччині.
Виведені таким чином за 6 місяців близько $8,4 млрд. перевищують обсяг надходжень в Україну за рахунок переказів з-за кордону за той же період часу.
Згідно зі звітом НБУ, у травні-жовтні 2022 року обсяг грошових переказів з-за кордону в Україну становив лише $6,8 млрд. Різниця (негативне сальдо) склала $1,6 млрд, тобто майже 20%.
Водночас у НБУ наголошують, що обсяг грошових переказів в Україну повернувся на довоєнний рівень – позитивний показник. Проте українці, які виїхали за кордон, виводять за кордон більше, ніж надходить до країни.
Зазначимо, що до початку війни перекази коштів в Україну з-за кордону (як правило, від заробітчан) були одним із найважливіших джерел надходження валюти до нашої країни.