Біженці з України позитивно вплинули на економіку Молдови

Війна в Україні також повернула до життя молдавську залізницю,

Біженці з України позитивно вплинули на економіку Молдови

Біженці з України позитивно вплинули на молдавську економіку. Розміщуючись на території Республіки Молдова, вони споживали товари, які приносять гроші у національний бюджет. При цьому зберегли галузь HoReCa, зупинившись у готелях, мотелях та туристичних пансіонатах. Українські компанії врятували також молдавську залізницю, а також транспортну галузь, яка перевозить товари з України та України. Висновки належать експерту Інституту розвитку та соціальних ініціатив "Viitorul" В'ячеславу Іоніці, повідомляє IPN.

"Ми експортуємо в Україну і, відповідно, українські товари імпортуємо та експортуємо в інші країни", - сказав В'ячеслав Іоніце.

Економічний аналітик наголосив, що війна в Україні принесла молдавським економічним агентам фінансовий дохід, особливо у сфері транспорту. У 2018 році обсяг транспортних, вантажних та пасажирських послуг становив 434 млн. доларів. Пандемія обрушила сектор до 250 мільйонів доларів у 2020 році. У 2022 році обсяг транспортних, вантажних та пасажирських послуг оцінюється у 480 мільйонів доларів. З них до 150 мільйонів доларів було отримано за рахунок обслуговування пасажирів або вантажів, які прибувають з України або прямують до України.

Економіст стверджує, що війна в Україні повернула до життя молдавську залізницю, яка практично не діяла. У 2022 році під час перевезення вантажів в Україну та з України різко збільшився обсяг послуг, що перевозяться залізничним транспортом.

В'ячеслав Іоніце зазначив, що державний бюджет у 2022 році через скорочення споживання населення мав скромне зростання. Проте його формуванню сприяли українські біженці. Українці, які проживають в Республіці Молдова, споживають товари та послуги або за власні гроші, або за гроші, які вони отримують як допомогу. Використовуючи ці товари та послуги, незалежно від того, чи вони закуповують їх самі або закуповують хтось для них, вони приносять дохід у вигляді ПДВ та акцизів до державного бюджету. У країні також працюють п'ять тисяч українців. Вони сплачують соціальне забезпечення, медичні та інші податки та збори. Все це дає прибуток. Українці, перебуваючи в Республіці Молдова, споживають товари та послуги, створюють дохід для економічних агентів, які, у свою чергу, сплачують ПДВ, заробітну плату працівникам та приносять дохід до бюджету.

"Мінімальна сума, що формується біженцями в республіканському бюджеті, за розрахунками, від ПДВ, акцизів, соціального страхування, медичних та інших видів податків і зборів, у першому кварталі минулого року склала 150 млн. леїв, у другому кварталі - 550 млн. леїв, третьому кварталі – 560 млн. леїв, у четвертому кварталі – 590 млн. леїв. Загалом українські біженці принесли до республіканського бюджету щонайменше 1,8 млрд. леїв", - зазначив економіст.