- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
Європа переживає небачене вже десятиліття зростання цін
Інфляція буквально "зжирає" економічну систему Євросоюзу, пише Welt. У деяких країнах ціни зросли на 17-20%.
Інфляція буквально "зжирає" економічну систему Євросоюзу, пише Welt . У деяких країнах ціни зросли на 17-20%.
З рівнем інфляції в 8,2 відсотка Німеччина знаходиться все ще нижче за середній показник по ЄС. Більшість інших держав мають долати зростання цін, що вимірюється двозначними цифрами у відсотках. Європейський центральний банк (ЄЦБ) відчайдушно шукає вирішення проблеми.
Останні два десятиліття знецінення грошей у Європі трималося лише на рівні 1-2%, тому сприймалося як малозначне фонове явище. Ще в перший рік пандемії 2020 року ЄЦБ докладав зусиль для того, щоб подорожчання в довгостроковій перспективі залишалося нижчим від цільового значення в 2 відсотки.
Але цього року мільйони європейців уперше в житті дізналися, що купівельна спроможність грошей може знизитися дуже швидко.
Як мінімум у 15 з 27 держав ЄС продуктова та споживча інфляція у червні перебувала на рівні 10 відсотків і більше. Найвищі показники відзначалися в балтійських державах, які до російської військової акції в Україні підтримували тісні торговельні зв'язки з Росією. Тепер вони одержують енергію з інших місць, але дорожче. У результаті у Литві та Естонії відзначалося подорожчання товарів та послуг більш ніж на 20 відсотків, у Латвії ціни зросли на 19 відсотків.
Але й у Хорватії, Угорщині, Польщі, Чехії, Болгарії, Румунії та інших державах Центральної та Східної Європи громадяни зіткнулися з подорожчанням життєво важливих товарів на рівні від 12 до 17 відсотків. Підвищення цін у цих країнах обганяє аналогічний процес у Німеччині майже вдвічі. У Німеччині, за даними "Євростату", ціни у червні зросли на 8,2 відсотка.
Цей показник може ввести в оману, адже Статистичне відомство Німеччини оцінило інфляцію в країні на 7,6 відсотка. Різниця пояснюється тим, що Євростат для визначення зростання цін використовує по-іншому складений споживчий кошик, ніж німецьке статистичне відомство у Вісбадені.
Але незалежно від того, яка методика використовувалася, інфляція у Німеччині у червні знаходилася на четвертому місці серед найнижчих у Європейському союзі. Тільки на Мальті (6,1 відсотка), у Франції (6,5 відсотка) та у Фінляндії (8,1 відсотка) відзначалися нижчі показники.
Щоправда, вісбаденські статистики вказують на те, що інфляція в Німеччині завдяки зниженню податку на паливо та залізничним квиткам за 9 євро цього літа стримувалася штучно. Федеративна республіка — не єдина країна, дані якої прикрашають ситуацію.
У Франції зростання цін стримує державні субвенції на енергію. Проте найнижча інфляція в Європі відзначається у Швейцарії, де товари та послуги за рік подорожчали лише на 3,2 відсотки. Швейцарцям допомагає їхня сильна валюта, що робить імпортні товари дешевшими. Крім того, енергетична структура країни, де важливу роль відіграє атомна і відновлювана енергія, не дає цінам на вугілля, нафту і газ, що злетіли вгору, надто сильно позначитися на рівні місцевих цін.
Надії на те, що незабаром інфляційна хвиля досягне свого апогею, розбилися після опублікування даних "Євростату" за червень. Порівняно з травнем подорожчання призупинилося лише у двох країнах-членах ЄС, у 25 державах відзначалося зростання. Щодо категорій продуктів, то цілком ясно, що розганяє інфляцію: енергія подорожчала в Європі порівняно з минулим роком на 42 відсотки.
Тобто головними тригерами інфляції були газ, бензин, дизель, паливна олія та електрика. Але й продукти харчування коштували дорожче, ніж ще дванадцять місяців тому: ціни зросли на 8,9 відсотків, у тому числі на алкоголь та тютюн. А ось послуги подорожчали лише на 3,4 відсотка.
Не лише зростання споживчих цін спричиняє головний біль Європейського центрального банку. Турбують і дані європейських ринків нерухомості. Адже вони відбивають ситуацію до березня, на яку воєнні дії в Україні ще не вплинули.
Згідно з цими даними, будинки та квартири за рік подорожчали в середньому на десять відсотків: у зоні євро на 9,8 відсотків, загалом ЄС на 10,5 відсотків. Найвище зростання відзначалося в Чехії - 26 відсотків порівняно з попереднім роком, на другому місці - Угорщина з 23 відсотками.