Половина чехів хочуть вести переговори з Росією щодо газу

Згідно з опитуванням Kantar, чеське суспільство розділене: половина людей хоче домовитися з Росією про дешевшу енергію, інша відкидає це і готова економити.

Половина чехів хочуть вести переговори з Росією щодо газу

49% чехів хотіли б розпочати переговори з Росією про постачання природного газу та нафти через енергетичну кризу та високі ціни. 43% населення Чехії, навпаки, хочуть повністю перекрити постачання з Росії, навіть за умови високих цін на енергоносії та інфляцію. 8% людей не мають уявлення про те, який варіант кращий.

Про те, що чеське суспільство розділене на два табори у питаннях подальшої політики, свідчить дослідження, проведене агентством Kantar CZ для чеського телебачення, пишуть місцеві ЗМІ .

Однак колишній керуючий Чеського національного банку та колишній прем'єр-міністр тимчасового уряду Їржі Руснок вважає переговори з Росією, тобто так званий «угорський шлях вирішення» проблеми дорогої енергії абсолютно помилковим.

«Переговори з Росією – це не перспективне рішення. Якщо хтось зазнав невдачі як постачальник та партнер, шляху назад немає. Рішення — позбутися його, навіть ціною того, що буде боляче», — сказав Руснок.

За його словами, зрозуміло, що ситуація для багатьох буде вкрай складною ще як мінімум два-три роки, але це все ж таки найкраще рішення. "Краще пережити цей жах швидко, ніж не знати, скільки він триватиме", - пояснив свою позицію колишній голова ЧНБ.

Міністр фінансів Збинек Станюра із подивом відреагував по телебаченню на опубліковане опитування. «Мене неприємно здивувала ця цифра. Я розумію занепокоєння людей щодо дорогої енергії, але це рішення не працює. Коли хтось б'є тебе по голові, немає ніякого способу впоратися з ним, щоб він менше тебе бив, або повірити, що якщо він не б'є тебе два дні, то і на третій день він тебе не «вдарить», — пояснив Станюра.

За його словами, важливим є те, що сьогодні Чехія вже не перебуває на нульовій позначці з точки зору постачання газу, як це було до початку нападу Росії на Україну, коли вона на 97% залежала від неї. «У нас у сховищах майже три мільярди кубометрів, що становить третину нашого річного споживання газу, а також у нас є покупна потужність три мільярди на плавучому терміналі ЗПГ (термінал зрідженого природного газу в Нідерландах), який відкривається цього тижня, а наступного понеділка прибуде перший корабель, призначений для Чехії", - пояснив Станжура.

За його словами, до кінця року мають прибути вісім подібних суден, які доставлять ще 800 млн кубометрів газу до вже законтрактованих трьох мільярдів кубометрів із Голландії. Станюра переконаний, що до кінця наступного квітня газу в Чехії буде достатньо для задоволення потреб бізнесу, і таким чином промислове виробництво не доведеться обмежувати.

У програмі Чеського телебачення також було опубліковано ще одне опитування Kantar CZ, в якому оцінювалися думки мешканців про вжиті на сьогоднішній день заходи уряду щодо антикризових заходів. Три чверті чехів оцінюють їх як недостатні. Категорично не згодні з заходами уряду щодо пом'якшення наслідків кризи 41%, скоріше не згодні — ще 33%. На думку лише п'ятої частини людей, кроки, зроблені урядом, достатні.