Стало відомо, чому в Чехії українцям пропонують переважно некваліфіковану роботу

Компанії стурбовані можливим поверненням українців на батьківщину.

Стало відомо, чому в Чехії українцям пропонують переважно некваліфіковану роботу

Причиною, через яку чеські компанії наймають біженців з України в основному на посади, що вимагають мінімальної кваліфікації, є побоювання, що співробітники повернуться на батьківщину, пишуть novinky.cz. Вчені з Національного інституту досліджень соціально-економічних наслідків та системних ризиків (SYRI) з'ясували це під час анкетного опитування серед понад шестисот компаній.

Працевлаштування іноземців, які втекли від війни в Україні, з березня цього року спрощено законом під назвою «lex Ukraina». Але компанії зазвичай пропонують їм менш кваліфіковані посади, наприклад, складських робітників, механізаторів або підсобних робітників.

Серйозною перешкодою для працевлаштування біженців на кваліфікованіші посади є низьке знання чеської мови.

Ще одним фактором є побоювання, що вони будуть працювати в компанії лише тимчасово, а час та інвестиції в їхнє навчання для більш кваліфікованих посад будуть витрачені марно.

"Компанії стурбовані можливим поверненням українців на батьківщину. Логічно, що більш кваліфіковані посади вимагають великих вкладень у навчання, які можуть бути повністю витрачені даремно. Можливе повернення в Україну — це фактор ризику, на який, на відміну від мов, що легко перевіряються, роботодавець ніяк не може вплинути чи перевірити під час прийому біженців», — сказав Штепан Мікула з наукової групи SYRI, яка займається ринком праці.

Іноземцям, у тому числі тим, хто підпадає під дію закону, довести свою кваліфікацію складніше, ніж чеським претендентам. Процес адміністративно складний та, на думку дослідників, заплутаний. У той самий час на ринку праці є попит на кваліфікованих працівників різних професій.

«У деяких сегментах нашого ринку праці, як і раніше, відчувається брак кадрів. Тому було б добре уточнити статус українських біженців із тимчасовим захистом. Правила повинні дати чітке уявлення про можливість отримання посвідки на проживання. Це дозволило б працівникам зберегти свій нинішній статус на ринку праці, мотивувати біженців інвестувати в інтеграцію та знизити ризик їхнього повернення в Україну», — додав Мікула.

За останніми даними Бюро праці Чехії, з початку війни в Україні у лютому роботу в Чехії знайшли 131 704 біженці з України. Але дехто вже повернувся додому або звільнився з роботи. На кінець вересня у Чехії працювало 88 909 українців з тимчасовим захистом.