- Категорія
- Економіка
- Дата публікації
У Чехії за рік сильно подорожчали продукти
Практично все стало значно дорожчим. Винятком є пиво.
Чеський портал SZ Byznys відстежив, як за рік змінилася вартість продуктів у місцевих мережах супермаркетів.
Практично все стало значно дорожчим. Винятком є пиво. Ціна півлітрових пляшок пива різних марок у багатьох випадках зросла лише на одну крону. З основними продуктами харчування ситуація набагато гірша.
Стограмові упаковки плавленого та нарізаного сиру подорожчали за 12 місяців щонайменше на 5 крон, але частіше на 10 крон і більше. Вартість молока тривалого зберігання зросла на 5-7 крон. Деякі ковбаси подорожчали на 5 крон. Люди платять на 1 крону більше за звичайний рогалик, який зараз коштує 2,90 крони. Шумавський хліб подорожчав із 30 до 45 крон.
Портал відстежує ціни у чотирьох торгових мережах: Tesco, Penny Market, Albert та Lidl. Ціль — не порівняти їх між собою, а показати продовольчу інфляцію на конкретні продукти, які люди часто купують.
Цукор та яйця стали рекордсменами щодо зростання цін минулого року, згідно з даними Чеського статистичного управління. Редакційне порівняння показало, що упаковка з 10 яєць у супермаркеті Albert подорожчала з 35 до 60 крон. Упаковка цукру вагою 1 кг у Tesco тепер коштує не 18, а 35 крон.
Продукти харчування, що містять дорогі олії та жири, цукор або борошно, також стають дорожчими. Наприклад, сироп Yo в Albert коштує 95 крон, що на 23 крони більше ніж рік тому. Ціна арахісового масла Lidl зросла з 40 до 60 крон.
400-грамове пакування Rama Classic в Tesco за рік подорожчало з 65 до 100 крон. Ціна на олію зросла на 10 крон.
Наприкінці року ціни почали зростати і на міцний алкоголь. Наприклад, 0,5 літра Božkov Originál Tuzemský подорожчали на 10 крон і зараз коштують 169 крон. Основною причиною цього стала величезна енергоємність виробництва спирту.
Є кілька причин, через які продукти харчування та безалкогольні напої так швидко дорожчають. Насамперед це зростання цін на електроенергію та газ. Інша причина, яка вже почала виявлятися повною мірою у другій половині 2021 року, – це зростання вартості та недоступність таких матеріалів, як пластик, скло та папір.
Війна в Україні та порушення зовнішньої торгівлі сільськогосподарськими товарами, такими як пшениця, соняшник та соя, також додали палива до інфляційного казана.
При цьому зростання цін продовжується і цього року. Наприклад, з січня сир «Гермелін» подорожчав у магазинах із 49,90 крони (ціна на кінець 2022 року) до 52,90 крони. Рік тому такий самий сир коштував 39,90 крони.
Покупці, ймовірно, також платитимуть більше за деякі ковбаси та м'ясо.
У 2023 році виробництво свинини в ЄС буде приблизно на 7% нижчим, ніж торік. Ринок пакувальних та виробничих добавок досі не стабілізувався. Зростають ціни на машини та технологічне обладнання, і, нарешті, зростає ціна людської праці.
Однак у магазинах можна спостерігати й протилежну тенденцію. Деякі продукти харчування, ймовірно, стануть дешевшими. Наприкінці минулого року олійне насіння і, відповідно, олія значно подешевшали. Ця тенденція швидше за все збережеться.