Українські біженці допоможуть збільшити темпи зростання ВВП країн Європи

Але в короткостроковій перспективі країни ЄС, які приймають українських біженців, швидше за все, зіткнуться зі значними витратами.

Українські біженці допоможуть збільшити темпи зростання ВВП країн Європи

Нове наукове дослідження передбачає, що приплив українських біженців до Європи покращить темпи зростання ВВП країн ЄС, за умови, що вони інвестують в інфраструктуру та інші капітальні покращення. Але в короткостроковій перспективі країни ЄС, які приймають українських біженців, швидше за все, зіткнуться зі значними витратами. Про це повідомляє сайт Університету штату Північна Кароліна (США).

«Економічні наслідки кризи українських біженців в Європі значно відрізнятимуться залежно від того, на яку частину робочої сили ви розраховуєте», — заявив Лука Девід Опромолла, співавтор дослідження про те, як приплив біженців вплине на економіки країн ЄС. Опромолла – почесний професор міжнародної економіки Оуенса в штаті Північна Кароліна, університетського коледжу управління Пула та Коледжу сільського господарства та наук про життя.

Як зазначає сайт університету Північної Кароліни, дослідники почали працювати, коли до Європи прибуло 7 мільйонів біженців з України (на момент публікації дослідження біженців було вже 8 мільйонів). Видання зазначає, що понад 4 мільйони з цих біженців були працездатного віку та розосереджені Європою.

Американські дослідники виділили в країнах ЄС 3 різні групи: низькокваліфіковану робочу силу, висококваліфіковану робочу силу та власників капіталу. Дослідники дійшли висновку, що ці 3 групи у країнах ЄС відчують різний ефект унаслідок приїзду біженців із України.

«Низькокваліфіковані працівники значною мірою виграють у короткостроковій перспективі, тому що більшість біженців з України – це висококваліфіковані працівники», – пояснив Опромолла.

«Біженці не конкурують із низькокваліфікованими працівниками, вони ефективно доповнюють їх та роблять їх продуктивнішими», — аргументував свої висновки дослідник.

З тих самих причин, пояснюють дослідники, висококваліфіковані працівники не виграють у короткостроковій перспективі — біженці з України конкуруватимуть із ними за висококваліфіковані робочі місця. Однак це не обов'язково вірно у довгостроковій перспективі.

«Власники капіталу отримують зиск у короткостроковій та довгостроковій перспективі», — каже Опромолла. «У короткостроковій перспективі це пов'язано із посиленням конкуренції за висококваліфіковану працю, а розширення доступу до висококваліфікованої праці означає підвищений попит на капітал. Якщо ви володієте капіталом, ви отримуєте від цього зиск. Більше того, якщо ви побачите збільшення виробництва у довгостроковій перспективі, ви також виграєте від цього», - аргументував дослідник.

Щодо того, як присутність біженців з України вплине на темпи зростання ВВП країн ЄС, то, на думку дослідників, це залежить від того, як багато коштів ці держави зможуть інвестувати в капітальні структури. Капітальні структури капіталу — це чинники, що впливають виробництво, такі як інфраструктура, виробниче устаткування тощо.

Американські дослідники дійшли висновку: чим більше уряд і приватний сектор країни здатні інвестувати в капітальні структури, тим більше ця країна матиме можливості скористатися своїм збільшеним доступом до висококваліфікованої робочої сили.