Вартість володіння житлом у Чехії зараз перевищує вартість оренди

Щомісячний платіж за іпотекою за останні роки зріс більш ніж удвічі.

Вартість володіння житлом у Чехії зараз перевищує вартість оренди

Вартість володіння житлом у Чехії почала стрімко зростати у 2020 році та нині значно перевищує вартість оренди житла. Причиною є значне зростання цін на квартири на ринку одночасно з подорожчанням іпотечних кредитів в умовах, коли заробітна плата зростає не так швидко.

Про це йдеться у аналізі компанії Deloitte.

Згідно з аналізом, до 2020 року частка витрат на житло у загальних витратах домогосподарств була однаковою для власного та орендованого житла та становила від 30 до 40%. Однак потім вартість власного житла почала стрімко зростати, і нині його частка у загальних витратах домогосподарств наближається до 60%.

Основною причиною зростання вартості власного житла стало підвищення процентних ставок, що спричинило подорожчання іпотечних кредитів. Аналіз, проведений компанією Deloitte, показує, що в період з 2019 по 2023 рік вартість квартири 3+1 зросла з 7,1 млн. крон до 10,1 млн. крон. Однак з урахуванням зростання відсоткових ставок щомісячний платіж за іпотекою за той же період збільшився більш ніж удвічі – з 22 500 до 47 300 крон. Також вдвічі збільшився і дохід сім'ї, який для отримання іпотечного кредиту тепер має становити щонайменше 86 000 крон на місяць.

У порівнянні з європейськими країнами доступність власного житла в Чехії є другою з кінця після Словаччини. Для володіння квартирою потрібно близько 14 середніх річних зарплат брутто, тоді як у Європі цей показник становить близько 6 середніх річних зарплат брутто. Проблема полягає у дорожнечі квартир, особливо у великих містах, та низькому рівні заробітної плати порівняно із Заходом.

Проте аналіз також показав, що власне житло у Чехії все ще значно переважає, а в орендованому житлі мешкає близько 22% населення. У європейському порівнянні Чехія знаходиться приблизно посередині: частка житла, що орендується, вища в західних і північних країнах ЄС, тоді як частка власного житла зростає на південь і схід. Найчастіше орендують житло німці, найрідше румуни.