Білоруси допомагають Україні, але стикаються з дискримінацією

Експерти представили дослідження, присвячене білоруській діаспорі у Польщі, Литві та Грузії, про ставлення білорусів до війни, підтримку українців та дискримінацію.

Білоруси допомагають Україні, але стикаються з дискримінацією

Близько 30% білорусів у Польщі, Литві та Грузії зіштовхнулися з дискримінацією та понад 70% взяли участь у допомозі українцям. Такими є головні результати соціологічного дослідження білоруської діаспори, яке провела група білоруських соціологів під керівництвом кандидата соціологічних наук Олега Алампієва та незалежного соціолога Філіпа Біканова за підтримки німецького Фонду імені Фрідріха Еберта, повідомляє DW .

Як з'ясувалося, Литва - це найбільш доброзичлива країна для білорусів, на відміну від Грузії, де найбільше неприязні до білорусів. Крім того, негативно до білорусів ставиться не лише місцеве населення, а й українці.

Серед білоруської діаспори немає прихильників Лукашенка

"Білоруська діаспора випала з фокусу. Багато досліджень проводять усередині Білорусі, а ось що відбувається з діаспорами після 2020 року та після початку війни в Україні не зовсім зрозуміло", - так Філіп Біканов на самому початку презентації описав ідею проведення такого дослідження. Водночас основна проблема у такому соцопитуванні, за його словами, у вибірці та його репрезентативності – немає жодних точних даних щодо того, скільки білорусів виїхало і в яку країну, який демографічний склад емігрантів тощо.

Тому збір даних дослідники здійснювали за допомогою онлайн-опитування, посилання на проходження якого поширювалося за допомогою соціальних мереж у різноманітних групах та спільнотах білоруських іммігрантів.

"Вибірка не відповідає суворим науковим стандартам, тому не можемо сказати, що результати коректно відображають громадську думку білорусів Польщі, Литви та Грузії. Але водночас, виходячи з аналізу та досвіду, у нас немає причин вважати, що справжній розподіл вивчених ознак значно відрізняються від отриманого нами", - наголошують автори.

Як показало опитування, серед білорусів у Польщі, Литві та Грузії практично немає людей, які підтримували б політику Олександра Лукашенка - близько 99% висловилися несхвально.

"Також серед діаспор є консенсус щодо підтримки України у війні Росії проти України. Близько 95% білорусів-емігрантів декларують, що підтримують українську сторону в конфлікті, а решта обрали варіант "не підтримують жодну зі сторін", - розповідає Біканов.

Понад 70% білорусів за кордоном підтримують українців

Також дослідники цікавилися в білорусів, які емігрували, як вони взаємодіють з українцями, які масово втекли від війни. Згідно з опитуванням, понад 70% білорусів взяли участь у допомозі українцям. "Найбільше (83%) білорусів допомагали українцям у Польщі. У свою чергу у Литві та Грузії відсоток білорусів, які надавали підтримку українцям, трохи менше - 75 і 73% відповідно. Ймовірно, це пов'язано з тим, що в Польщі перебуває більше українців, що емігрували", тоді як у Литві та Грузії їх порівняно небагато", - пояснює Біканов.

Серед найпопулярніших способів підтримки українців – участь у мітингах та перерахування коштів, а також поширення інформації у соцмережах. "Білоруси в Польщі частіше обирають прямі методи підтримки, у тому числі передачу предметів одягу, речей, продуктів, волонтерські акції та надання житла. Це знову ж таки пов'язано з тим, що там більше українців і простіша логістика", - зазначають дослідники.

З якими проблемами стикаються білоруси, що емігрували?

Важливою частиною дослідження стало вивчення питань дискримінації білорусів у Польщі, Литві та Грузії через білоруське походження. "Після початку вторгнення Росії в Україну, білоруси також виявилися втягнутими в цю ситуацію владою, яка підтримала агресію. Очікувано, це призвело до погіршення ставлення до білорусів в інших країнах", - каже Біканов і зазначає, що для багатьох білорусів, що емігрували, дискримінація стала частиною їхньої реальності.

Як з'ясувалося, найменше з дискримінацією білоруси стикаються в Литві - про особисту дискримінацію повідомили 16% білорусів, що емігрували, а про проблеми у знайомих знають 33%. Найгірша ситуація в Грузії - на особистому досвіді дискримінацію пережили 39% білорусів, а з досвіду знайомих про неї чули 49%. "Менші масштаби дискримінації в Литві, ймовірно, пояснюються високим розумінням литовцями подій протесту проти Лукашенка в 2020 році і відносно невеликою кількістю українців, що приїхали", - йдеться у дослідженні.

Щодо виду дискримінації, найчастіше білоруси стикаються зі словесними образами. "Ми розуміємо, що це суб'єктивний показник, але все одно це досвід людей, через який вони бачать світ та транслюють своїм знайомим", - каже Біканов. Також часто зустрічаються відмови в обслуговуванні в банку, відмова у наймі житла (особливо в Грузії та Литві).

"Прийом на роботу – це більше польська проблема. Там кількісно більше білорусів і більше тих, хто працює на менш оплачуваних посадах. До Польщі простіше переїхати для білоруса та більше можливостей для роботи", – пояснюється у дослідженні. Крім того, унікальна проблема є в Грузії – 25% білорусів розповіли, що їм завищували ціни на товари та послуги після того, як "спливало" їхнє білоруське походження.

"Неприязнь до білорусів походить і від місцевих, і від українців"

Водночас дослідження виявило цікаві дані про те, що поряд із місцевим населенням неприязнь до білорусів також демонструють українці. Так, наприклад, у Польщі 63% білорусів зіткнулися з дискримінацією від українців і лише 56% від поляків. У Литві ситуація приблизно однакова - 51% білорусів повідомили про неприязнь українців, а 60% розповіли про дискримінацію з боку литовців. У Грузії, у свою чергу, ситуація кардинально інша: абсолютна більшість (84%) негативу походить від місцевого населення - цю ситуацію дослідники пояснюють поганою поінформованістю грузинів про білоруську кризу.

"Але все одно, за нашими даними, ми бачимо, що білоруси планують продовжувати підтримувати українців. Навіть ті, хто особисто зіткнувся з ворожістю з боку українців, декларують, що хочуть продовжувати допомагати українцям", - зазначає Біканов.