- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Більшість чехів схвалюють допомогу біженцям
Понад половина суспільства залишається на боці Заходу.
Інститут соціологічних досліджень STEM провів опитування серед чеського населення. Основні теми – допомога біженцям з України і сприйняття війни, Росії та ЄС.
Згідно даних опитування STEM з початку 2023 року, чеське суспільство здебільшого залишається на боці Заходу і схвалює допомогу українським біженцям.
“Реагуючи на війну, люди ще більше відчувають аспект безпеки європейської співпраці. Європейський Союз, таким чином, частково повертається до початкової ідеї створення, тобто запобігання війнам на європейській землі“, – каже директор інституту соціологічних досліджень STEM Мартін Бухтік.
За його словами, суспільство сприймає реакцію ЄС на російську агресію як успішну.
Також більше половини (60%) населення схвалює допомогу тим людям з України, які знайшли прихисток від війни у Чехії.
Наведений нижче графік ілюструє ставлення суспільства до приймання біженців з України. “До ЧР від війни втекли понад 200/300 тисяч біженців з України. Чи вважаєте Ви правильним, що Чеська Республіка приймає цих біженців?”
Червоний: звісно так.Рожевий: скоріше так.Світло-сірий: скоріше ні.Темно-сірий: ні.
Рядки у хронологічному порядку знизу вгору: початок квітня 2022, початок травня, початок червня, на межі серпня і вересня, початок жовтня, початок січня 2023.
У питанні російсько-української війни, понад половина суспільства (52%) залишається на боці Заходу і не вірить російським наративам про війну.
Коли ідеться про ставлення до Росії та війни, опитування виділило декілька настроїв у суспільстві:
1) Прозахідні за активність = ціннісно орієнтовані переважно на Захід, переважно не вірять російському наративу і підтримують принаймні ідею перекидання військ НАТО до кордонів України та Росії.
2) Прозахідні за пасивність = ціннісно орієнтовані переважно на Захід, переважно не вірять російському наративу і не підтримують жодну активність військовослужбовців НАТО або навіть виступають проти неї.
3) Невпевнені = для Чехії у майбутньому прагнуть, перш за все, нейтральної позиції і не мають чіткої довіри/недовіри до російського наративу.
4) Дезінформовані = для Чехії у майбутньому прагнуть, перш за все, нейтральної позиції і дуже довіряють російському наративу.
5) Сильно проросійські = для Чехії у майбутньому прагнуть орієнтованості на Схід.
Ставлення суспільства до Росії та війни (станом на січень 2023) зображено нижче на графіку.
Блакитний: прозахідні за активність.Зелений: прозахідні за пасивність.Помаранчевий: невпевнені.Рожевий: дезінформовані.Червоний: сильно проросійські.