- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Більшість українців у Чехії поки що не планують їхати додому
Лише 10% біженців виявили бажання повернутися на колишнє місце проживання у найближчому майбутньому.
Згідно з останніми дослідженнями Міжнародної організації з міграції (IOM), лише близько 10% біженців планують повернутися до України з Чехії найближчим часом, пише ceskenoviny.
Опитування було проведено у рамках проекту «Матриця відстеження переміщень» (DTM), запущеного IOM у Чехії у червні минулого року. Мета проекту — дізнатися про наміри та потреби переміщених осіб. Спеціалізовані оперативні співробітники проводили інтерв'ю у різних місцях: центрах допомоги, благодійних організаціях, офісах та місцях тимчасового проживання. До дослідження було включено дані від 1706 дорослих респондентів з різних регіонів, за винятком Злінського краю, що робить отримані результати репрезентативними для більшості регіонів Чехії.
Три чверті опитаних прожили далеко від свого дому понад дев'ять місяців. У другому кварталі поточного року 66% опитаних висловили надію на повернення додому. Минулого року цей показник був вищим — 75%. Згідно з дослідженням, 10% біженців виявили бажання повернутися на колишнє місце проживання у найближчому майбутньому. Також частина людей шукають альтернативу: 1% хоче переїхати в іншу частину України, 2% розглядають можливість переїзду Чехією, і 3% розглядають варіант переїзду в іншу країну. Проте більшість, або 75% опитаних, наразі не планують жодних переміщень.
Для значної частки біженців, які найближчим часом прагнуть повернутися на батьківщину, основною причиною стає стабілізація ситуації в Україні. Майже стільки ж людей мотивує бажання возз'єднатися з сім'ями. Відсутність житла чи неможливість його орендувати є серйозним чинником для чверті респондентів. Крім того, кожен восьмий вказує на проблеми із дискримінацією.
Чоловіки та жінки, однак, мають різні пріоритети: чоловіки частіше називають покращення обстановки на батьківщині, відсутність житла та дискримінацію, тоді як для жінок ключовим моментом є сім'я.
Очікування тих, хто планує повернення, дуже практичні. Більшості з них потрібна фінансова підтримка, допомога у працевлаштуванні та пошук житла. Крім того, багато хто підкреслює важливість освіти для дітей, стартової підтримки в бізнесі та доступу до транспорту. Значна частина опитаних або не визначилася з потребами, або стверджує, що їм жодної допомоги не буде потрібно.
Ті біженці, які розглядають варіанти переїзду з Чехії, але не в Україну, найчастіше звертають погляд на Німеччину. Також популярними напрямками є Канада, Польща та Іспанія. Ключовими причинами бажання переїзду є можливості працевлаштування, наявність друзів та родичів. У Чехії кращими напрямками є Прага та Пльзень.