- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Через газ Німеччина блокує допомогу ЄС Україні, – Corriere della sera
Затримка, підтверджена різними джерелами як у Києві, так і в Брюсселі, може стати однією з причин, через яку Володимир Зеленський вчора раптово та досить жорстоко усунув посла України у Берліні Андрія Мельника.
Вже понад місяць Німеччина блокує пакет допомоги у розмірі 9 мільярдів євро, який, як очікується, стане основною формою підтримки України з боку ЄС. Затримка, підтверджена різними джерелами як у Києві, так і в Брюсселі, може стати однією з причин, через яку Володимир Зеленський вчора раптово та досить жорстоко усунув посла України у Берліні Андрія Мельника. Про це йдеться у статті італійської газети Corriere della sera.
Однак є ще одна причина дратівливості українського президента: підозра у тому, що німецький уряд готується обійти деякі санкції проти Москви, щоб відновити постачання російського газу трубопроводом «Північний потік».
Обидва питання стали яблуком розбрату між українським урядом у відносинах із Брюсселем і рішення, яке влаштовує обидві сторони, поки що не видно. Перешкоди, які Берлін створює для отримання кредитів Україною, залишаються величезними.
Ідею допомоги у розмірі 9 мільярдів доларів, озвучену Єврокомісією навесні, було підтримано всіма лідерами ЄС наприкінці травня. Проект передбачає кредити Києву, які можуть бути погашені за 25 років і стануть фактично безвідсотковими. Але Німеччина, найбільший і найнадійніший гарант цієї форми єврооблігацій, виступає проти, хоч спочатку була за.
Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер не хоче, щоб Брюссель вдавався до спільного європейського боргу під час української кризи та ще й під час пандемії. Наразі німецький чиновник дав свою згоду лише на перший мільярд траншу, який очікувався до липня. Тим часом, минає час, Київ наполягає на допомозі у розмірі 5 мільярдів доларів на місяць, і стверджує, що Україна у вересні не виконає зобов'язання щодо погашення зовнішнього боргу у розмірі 900 мільйонів євро, що означає дефолт.
Складнішим, якщо це можливо, є питання про газ, призначений для Німеччини. Російський монополіст "Газпром" оголосив про перше скорочення поставок на "Північний потік" на 60%, потім на 90% у період з 11 по 21 липня. У «Газпромі» це рішення мотивують тим, що трубопровід на території Росії працює на зниженій потужності через відсутність турбіни Siemens. Її було відправлено на ремонт до Німеччини, але через санкції її не повертають. За словами російської сторони, у Німеччини закінчується газ, тому що вона застосовує європейські санкції проти Росії. Крім того, блокування постачання технологічних та промислових запасних частин вважається найефективнішою зброєю в руках Європи для ослаблення Росії та її режиму. Тим часом, Siemens відправила турбіну «Газпрому» на ремонт до Канади, яка фактично утримувала її саме через санкції.
Два дні тому настав поворотний момент, який розлютив Зеленського: міністр економіки Німеччини Роберт Хабек попросив уряд Канади повернути турбіну до Німеччини, що напевно означає намір німців відправити її назад до Росії. «Якщо Канада має юридичну проблему, я прошу, щоб турбіна була відправлена не до Росії, а до нас. Ми змушені просити про це з тяжким серцем. Нам потрібні можливості Північного потоку для заповнення сховища газу», – сказав Хабек.
Таким чином, резюмують журналісти, готується підґрунтя для порушення санкцій, а Берлін піддається шантажу з Москви.