Чеський парламент підтримав тимчасовий захист для українців ще на рік

Для продовження тимчасового захисту українці повинні будуть ё зареєструватися в електронному вигляді до 15 березня наступного року.

Чеський парламент підтримав тимчасовий захист для українців ще на рік

Чеський парламент у другому читанні розглянув законопроект про продовження українськими біженцями тимчасового захисту у Чехії ще на рік, тобто до кінця березня 2025 року. Процедура продовження має бути практично такою ж, як і цього року. Це передбачає урядова поправка до так званого пакету законів Lex Ukrajina.  

Тимчасовий захист дає біженцям доступ до державного медичного страхування, освіти чи ринку праці. Крім того, поправка дозволить уряду встановлювати правила грошової підтримки іноземців, якщо вони вирішать добровільно повернутися в Україну. Біженці зможуть скористатися так званим асистованим добровільним поверненням лише один раз.

За словами міністра внутрішніх справ Віта Ракушана, проект має переважно технічний характер. “Мова тут не йде про зміну житлових умов людям. Так само тут не йдеться про виплату допомоги”, – сказав він.

За даними на початок жовтня цього року, у Чехії було зареєстровано 358 740 осіб з тимчасовим захистом, зазначив міністр. Цього тижня міністр праці та соціальних справ Маріан Юречка заявив у парламенті, що 117 тисяч українців та українок із тимчасовим захистом у Чехії працюють, 88 відсотків із них — із трудовими угодами, на основі яких проводиться оподаткування та сплата страхових внесків. За його словами, дохід до бюджету становитиме приблизно 18 мільярдів чеських крон на рік.

Для продовження тимчасового захисту українці повинні будуть спочатку зареєструватися в електронному вигляді до 15 березня наступного року. Водночас вони забронюють дату особистого візиту до підрозділу МВС. Там вони отримають візову наклейку, якою підтверджується тимчасовий захист. Для отримання візової наклейки люди повинні будуть з’явитися, відповідно до проекту, до кінця вересня 2024 року.

Новинкою стане анкета, яку мають заповнити претенденти на продовження захисту. Також поправка принесе зміни в освіті. Вона скасовує можливість оголошувати особливу, окрему дату зарахування до дитячого садка чи початкової школи для українських дітей. Також вже не буде можливості створювати для них спеціальні класи чи відділення. Школи зможуть коригувати зміст навчання лише для українських дітей, учнів та студентів із тимчасовим захистом менше одного року.