Чехи не дуже вірять у контрнаступ, але прагнуть перемоги України

Менше третини вірить у контрнаступ і прагне "будь-якого миру", але водночас понад половина прагне перемоги України.

Чехи не дуже вірять у контрнаступ, але прагнуть перемоги України

Майже половина чехів вважає, що український контрнаступ не сприятиме швидшому припиненню російської агресії. Про це йдеться в опитуванні агентства “Медіан” для Чеського радіо.

Майже половина, 47 відсотків, не очікують, що український контрнаступ допоможе швидше закінчити війну. Майже чверть респондентів зізналася дослідникам, що не мають ніяких поглядів на цю ситуацію або їм важко відповісти.

Чи бажають чехи української перемоги? Дещо раніше, навесні 2023 року, компанія на замовлення Карлового університету провела опитування чехів на тему ставлення до війни росії проти України. Результати опитування засвідчили, що переважна більшість чехів, незважаючи на “втому”, і надалі підтримує і Україну і бажає перемоги Києву.

Соціологи запитали респондентів про бажаний результат завершення конфлікту. Опитування показує явну перевагу української сторони: 43 відсотки хочуть однозначної перемоги України, ще 15 відсотків віддають перевагу українській перемозі. Підтримка тут найвища серед молодшого населення (до 24 років) і населення з вищою освітою. Лише невеликий відсоток чеських респондентів (трохи більше за 3%) хоче однозначної перемоги Росії.

З іншого боку, реально, що значна частина населення втомилася від конфлікту та його наслідків, а понад чверть відсотків опитаних бажають тимчасового миру без домінування будь-якої зі сторін. Така думка була більш поширеною серед жінок. Вони загалом менш рішучі у своїх уподобаннях щодо перемоги України. Також соціологи спиталися, чи може укладення тимчасового миру (т. зв. “заморожування конфлікту”) бути постійним чи це не становитиме ризик майбутньої ескалації? Тут думки розділилися: понад половина — 53 відсотки — респондентів оптимістично налаштовані щодо можливості довгострокового вирішення, а 23 відсотки стурбовані стійкістю тимчасового миру. Майже чверть респондентів не були впевнені, що вказує на те, що конфлікт є надто складним і важким для розуміння для багатьох у Чехії.

Опитування також показало, що політичні цінності відіграють вирішальну роль у формуванні думок про конфлікт. Ліберальні та праві виборці переважно віддають перевагу перемозі України (75 відсотків). Консерватори та навіть “ліві” виборці також переважно підтримують Україну, хоча й меншою мірою (54 та 47 відсотків відповідно). Крім того, “ліві” виборці значно частіше, ніж праві, бажають тимчасового миру без перемоги однієї сторони.