Чехія платитиме українцям за повернення додому

Біженці зможуть скористатися програмою добровільного повернення лише один раз.

Чехія платитиме українцям за повернення додому

У п'ятницю, 1 грудня, нижня палата чеського парламенту схвалила розроблений МВС законопроект lex Ukrajina VI, який містить пункт про створення спеціальної програми добровільного повернення українських біженців на батьківщину. Вона передбачає надання їм допомоги та покриття деяких витрат, пов'язаних із переїздом.

Правила допомоги при добровільному поверненні мігрантів на батьківщину вже давно прописані у чеському законі про перебування іноземців та законі про надання притулку. Вони приблизно такі: МВС власним коштом купує заявнику квиток на літак чи потяг, а співробітники відомства надають інформаційну підтримку з документами. Скористатися послугою сьогодні можуть усі іноземці з анульованим чи неподовженим дозволом на перебування, а також депортовані особи та прохачі притулку.

Міністерство внутрішніх справ Чехії вважає, що існуючі правила недостатньо продумані та гнучкі для українських військових біженців із візами тимчасового захисту, тому й запропонувало створити для них окрему програму. Розмір фінансової допомоги уряд визначить окремою ухвалою пізніше. Для набуття чинності закону йому тепер потрібно отримати схвалення Сенату та підпис президента. Майже напевно проблем із цим не виникне.

Біженці зможуть скористатися програмою добровільного повернення лише один раз. Якщо в майбутньому вони захочуть повернутися до Чехії (отримати довгострокову візу або дозвіл на довготривале перебування), то зробити це можна буде лише за умови повернення половини від наданої допомоги.

Зазначимо, останнє опитування агентства PAQ Research і соціологів Академії наук ЧР показало, що в червні на батьківщину хотіли повернутися 25% українських біженців у Чехії. Рік тому охочих було більше – близько 33%.