Чехія продовжить до 2025 року тимчасовий захист для біженців з України

Порядок продовження тимчасового захисту буде подібним до цьогорічного.

Чехія продовжить до 2025 року тимчасовий захист для біженців з України

Чеський уряд наступної середи збирається обговорити продовження тимчасового захисту для біженців з України до кінця березня 2025 року. Відповідна поправка до закону під назвою Lex Ukrajina була подана Міністерством внутрішніх справ Чехії.

Нинішній перебіг російської агресії проти України не свідчить про можливе повернення українських біженців додому найближчим часом. Тимчасовий захист дає біженцям доступ до системи загальногромадського медичного страхування, освіти чи ринку праці у Чехії.

Законопроект передбачає схожий порядок продовження тимчасового захисту, як і цього року. Біженцям до 15 березня 2024 року спочатку потрібно буде зареєструватися в електронному вигляді. Під час реєстрації вони також бронюватимуть дату особистого візиту на відділення міграційного департаменту (OAMP) МВС до 30 вересня 2024 року. Під час візиту вони отримають візову наклейку, яка використовуватиметься для підтвердження продовженої візи. Тоді тимчасовий захист буде продовжений до кінця березня 2025 року. Відповідно, потрібно бути подібним чином і продовжити медичне страхування. Спочатку треба буде зареєструватися через сайт, а потім – прийти особисто

Нововведенням стане анкета, яку заявники повинні будуть заповнювати під час звернення за продовженням захисту. Досі опитування серед біженців були добровільними. Тому держава не має вичерпної інформації про, наприклад, освіту, житло чи склад домогосподарств осіб, які мають захист.

“Дані, надані іноземцем в анкеті, будуть використані для статистичних цілей з метою підтримки інтеграційних заходів”, – повідомили в МВС.

Поправка також реагує на зміни в освіті та зростання попиту іноземців на допомогу при поверненні в Україну. На думку авторів, загальні правила добровільного повернення відповідно до Закону про проживання іноземців або Закону про тимчасовий захист не є задовільними та достатньо гнучкими. Тому МВС планує створити окрему спеціальну програму, яку подасть на затвердження уряду.

Станом на понеділок, 4 вересня, у Чехії перебувало 365 875 осіб із тимчасовим захистом. Загалом Чехія видала понад півмільйона віз. Але частина людей повернулася в Україну або виїхала до інших країн.