- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Чи зможуть українці залишитися в Чехії після тимчасового захисту?
Чи зможуть біженці перейти на довготривалі документи та чи зарахується їм період перебування на тимчасовому захисті для отримання постійного місця проживання в Чехії?
За останньою інформацію від МВС Чехії, майже 300 тисяч українців продовжили тимчасовий захист. Що буде після тимчасового захисту: чи зможуть біженці перейти на довготривалі документи? Чи зарахується їм цей період перебування для отримання постійного місця проживання в Чехії? Про це пише proukrainu.blesk.cz.
Як повідомила Павла Новотна, директор OAMP, тимчасовий захист загалом можуть продовжувати тільки до трьох років. Що буде далі – повинні вирішувати разом усі країни Європейського союзу. Зустріч щодо цього питання повинна відбутися вже у червні цього року.
Механізм отримання візи тимчасового захисту також розроблено спільно з усіма країнами ЄС. Тож і механізм перебування біженців після трьох років тимчасового захисту чи постійне проживання в країнах ЄС повинні координувати на рівні всього союзу.
Крім того, Павла Новотна сказала, що нині Чехія тільки розглядає різні варіанти, як оформити подальше проживання біженців та чекає на зустріч ЄС. Наразі триває обговорення двох варіантів: чи враховуватимуть період перебування з тимчасовим захистом для отримання постійного місця проживання або статусу довготривалого резидента ЄС.
Постійне місце проживання в Чехії (trvalý pobyt)
Дозвіл на постійне проживання в Чехії можна отримати після п’яти років безперервного проживання в країні. Є й інші можливості: іноземці, що мають чеське коріння, синя карта, діти, що народилися в Чехії (якщо батьки мають ПМП) та возз’єднання родини.
Якщо йдеться про ПМП після п’яти років проживання в Чехії, то наразі не прописано, що зараховують перебування з візою тимчасового захисту. Проте є такі пункти:
- рік за рік рахується у випадку перебування, як прохач притулку або особа, що користується додатковим захистом відповідно до Закону про притулок;
- а також рік за пів рік рахується період, протягом якого здійснювалася процедура надання міжнародного захисту, що призвела до надання притулку чи додаткового захисту. Якщо процедура надання міжнародного захисту тривала більше 18 місяців, цей період зараховується повністю.
Статус довготривалого резидента (Právní postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta)
МВС надає правовий статус довготривалого резидента ЄС на території Чехії одночасно з видачею дозволу на постійне проживання, якщо виконано умови:
- п’ять років безперервного проживання на території;
- іноземці не порушували громадський порядок і не загрожували безпеці Чехії чи іншої країни-члена ЄС;
- доведено наявність коштів для постійного проживання на території ЧР.
Що вирішать на рівні Європейського союзу та як кожна країна адаптуватиме нові правила до свого законодавства – поки що невідомо.