Дедалі менше українських біженців живуть у швейцарських сім'ях

Влада вважає такий формат розміщення успішним.

Дедалі менше українських біженців живуть у швейцарських сім'ях

На самому початку агресії Росії проти України у Швейцарії виник цілий спонтанний рух «гостьових сімей», які приймали у себе українських біженців. Як показують останні дослідження, ця хвиля майже зійшла нанівець, пише swissinfo.ch.

У кантоні Аргау, наприклад, нині в сім'ях проживають близько 1 500 українських біженців, тоді як у травні 2022 року їх було більш ніж удвічі більше. У кантоні Берн спостерігається ще більш вражаючий спад: у травні 2022 року там у місцевих сім'ях,ґ проживало понад 4 000 біженців, точніше, здебільшого біженок, зараз же їх всього близько 1 300 осіб.

У кантоні Золотурн зараз в сім'ях живуть близько чверті біженців з України, тобто 25%, у Цюріху цей показник становить близько 20 відсотків, у Люцерні — всього близько 10%. При цьому ще рік тому, за даними організації допомоги біженцям Schweizerische Flüchtlingshilfe, у сім'ях проживали до 65% усіх українських біженців у Швейцарії.

Цю тенденцію підтверджують і такі експерти, як Фаб'єн Ноттер, керуючий директор благодійної організації Caritas Aargau. «Спочатку притулку у Швейцарії шукали переважно жінки та діти. Нині ж серед них побільшало соціально вразливих осіб: поранених, хворих та літніх людей з України. Є навіть цілі великі багатодітні сім'ї. Їх дуже важко адекватно розміщувати в сім'ях».

Той факт, що у Швейцарії все менше біженців з України живуть саме в місцевих сім'ях, зазначила і швейцарська організація допомоги біженцям Schweizerische Flüchtlingshilfe. Це пов'язано, на її думку, з тим, що наразі до Швейцарії приїжджає значно менше, ніж раніше, біженців з України, і гострої нестачі місць для їхнього розміщення вже не спостерігається. Але все це, звичайно, не означає, що «приймаюча сім'ї» як варіант і модель для вирішення проблеми розміщення тих, хто шукає у Швейцарії порятунку від війни, більше не працює.

Навпаки, деякі кантони взяли цю модель собі на озброєння і тепер розміщують у сім'ях біженців та з інших країн. Взяти, наприклад, кантон Во. Там влада переконана, що соціальна інтеграція біженців має більше шансів на успіх саме у разі розміщення біженців у сім'ях, ніж у Центрах їхнього прийому та розміщення. Люди з інших країн набагато швидше звикають до місцевих звичаїв та традицій. Приймаючі сім'ї допомагають їм створювати місцеві мережі знайомств та соціальних зв'язків та контактів.