- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Діяльність філії українського державного підприємства «Документ» у Празі розслідує поліція
Підозрюють масштабні зловживання.
Українським паспортним центром у Празі, який обслуговує біженців, які рятуються від російської агресії, більше не керує Анастасія Кузьмицька. Колишня глава чеської філії українського державного підприємства «Документ» залишила свою посаду. Це сталося невдовзі після того, як газета Seznam Zprávy звернула увагу на можливі фінансові махінації у філії, які розслідує чеська поліція під наглядом окружної прокуратури Праги 1, пишуть місцеві ЗМІ.
Офіційні українські органи не коментують ситуацію.
У середині квітня до Вищої державної прокуратури Праги було подано кримінальну заяву від Володимира Сільського, бізнесмена українського походження з чеським громадянством, який допомогав заснувати празьку філію «Документа» під час хвилі біженців з України позаминулого року і чия фірма донедавна надавала йому бухгалтерські послуги. У повідомленні йдеться про ймовірні порушення чеського законодавства у зв'язку з пропозицією страховок, але в основному йдеться про будівництво клієнтського центру в празькому районі Міхле минулого року.
Як писала газета Seznam Zprávy на початку червня, невелика німецька фірма Ewig Lux Plus, розташована в Берліні, зібрала мільйони крон під час будівництва, але зовсім неясно, за що вона отримала ці гроші, оскільки будівельним підрядом насправді мала займатися київська фірма Novi Зодчі.
Інші випадки стосуються грошей, сплачених українськими біженцями у Празі за нові документи. Деякі квитанції показують, що частину плати було перераховано на банківський рахунок на ім'я вищезгаданої Кузьмицької, а не на рахунок державного підприємства.
Ситуація у філіях підприємства Dokument, створений по всій Європі після початку війни, є предметом критики з боку самих українців. У тому числі через невидачу вже оплачених документів, а також через підозри у корупційній поведінці чиновників. Нещодавно Радіо Свобода опублікувало репортаж про берлінську юридичну фірму Schmieder & Eckstein, з якою німецька філія підприємства «Документ» тісно співпрацює з 2022 року.
Як з'ясувалося, обидва співзасновники фірми тривалий час працювали в Росії, а Карл Екштейн, наприклад, раніше називав Росію своєю «другою батьківщиною», має російське громадянство і говорив про президента Путіна, що той «повернув росіянам почуття гордості».
За словами українських журналістів, є підозри, що конфіденційні дані про біженців могли бути передані безпосередньо до Росії через вищезгадану установу.