Експерти попереджають, що чимало біженців можуть не повернутися в Україну

Якщо держава не почне працювати над програмою заохочення повернення біженців, то це обернеться великими проблемам.

Експерти попереджають, що чимало біженців можуть не повернутися в Україну

Від 46% до 76% українських біженців можуть повернутися після війни додому. Якщо цього не станеться, країну чекатиме падіння ВВП у рамках 2,5-7,71%. Такими є підрахунки Київського центру економічної стратегії.

Демографічна ситуація в Україні має дві суттєві проблеми — затримка біженців за кордоном та низька народжуваність. Якщо держава не почне негайно працювати над програмою заохочення повернення біженців, то це обернеться великими проблемами для країни, пишуть автори Kyiv Post.

Понад 42% українських біженців становлять жінки віком від 35 до 49 років. На кожного дорослого припадає 1,07 дитини. 66% воєнних мігрантів мають вищу освіту. Таким є портрет біженця за даними видання Kyiv Post.

Серед біженців, які виїхали до ЄС, найбільше опинилося в Польщі - понад 38%. Майже кожен п'ятий живе в Німеччині. Ще 12% знайшли прихисток в Чехії, і 5% - в Італії.

Видання висловлює побоювання, що ці люди можуть не повернутися на Батьківщину. Тому вже зараз потрібно працювати над програмами, які стимулюватимуть повернення.

"Щоб повернути людей на Батьківщину, реформи потрібно починати вже зараз, — каже голова НБУ Андрій Пишний. — Наші громадяни мають бути впевнені, що їм є куди повертатися. Вони мають почуватися потрібними в Україні. Звичайно, процес асиміляції в країнах перебування триває вже рік. Діти вчать мови, ходять до школи, зустрічають нових друзів".

У Міністерстві економіки України вважають, що додому можна повернути 75% біженці, якщо вони знатимуть, що тут на них чекають гідні умови життя та праці.

Економістка Віденського інституту міжнародних економічних досліджень Марина Твердоступ вважає, що біженці протримаються на європейському ринку праці більше 2-3 років.

"Європа не хоче, щоб українці, особливо молоді та кваліфіковані, поверталися додому", - каже вона.

Видання Kyiv Post звертає увагу на ще один несприятливий чинник — зниження народжуваності в Україні. Керівниця Інституту демографії та соціальних досліджень НАУ Елла Лібанова стверджує, що показник народжуваності становитиме 0,8 дитини на одну жінку. А для нормальної заміни поколінь він має коливатися в межах 2,1. Тому Лібанова радить готуватися до найгіршого сценарію.

За її словами, 2023 рік буде роком катастрофічного падіння народжуваності, і є ризики, що до 2030-го населення України скоротиться нижче 35 мільйонів.

"Я мрію, щоб до 2030 року нас було 35 мільйонів. На жаль, цього може й не бути. Тому що війна триває, ми втрачаємо людей через надмірну смертність. Це не тільки загиблі, а й ті, хто вмирає через стреси, перевантаження, неякісне харчування, відсутність медичної допомоги", - зазначила Лібанова.