Euractiv: Країни ЄС конкурують за біженців з України

Масовий приплив українців відкрив можливості для держав, які відчувають нині брак робочої сили.

Euractiv: Країни ЄС конкурують за біженців з України

Українці, які приїхали до ЄС за останній рік, допомагають заповнити порожні місця на ринку праці, пише 17 лютого видання Euractiv.

Масовий приток українців відкрив можливості для держав, які нині мають брак робочої сили, таких як Польща, Словаччина та Чехія.

«Приплив біженців з України після 24 лютого 2022 року, безумовно, дозволив заповнити кадрові прогалини у компаній, яким важко знайти співробітників із відповідною кваліфікацією», — сказала старший спеціаліст із працевлаштування бізнес-групи Lewiatan Надя Куртієва.

Польські компанії цінують українських працівників як біженців, так і тих, хто прибув до країни раніше.

«Проблема, однак, може полягати в тому, що Польщі доводиться конкурувати за українських працівників та з іншими країнами ЄС, наприклад, з Німеччиною», — сказав експерт відділу права та законодавства Польської спілки підприємців та роботодавців Шимон Вітковський.

Це непокоїть і Словаччину. Як розповіла PR-менеджер порталу з працевлаштування Катаріна Тешла, українці заповнили вакансії, в яких не були зацікавлені словаки. Це особливо відчутно у готельно-ресторанному бізнесі, який постраждав під час пандемії.

Українці також знайшли роботу у логістиці, будівництві та на виробництві. Проте кваліфіковані працівники, як правило, не залишаються у Словаччині і перебираються до західних країн ЄС, де краще платять і вищий рівень життя, пояснила Тешла. Словацькі компанії вже стикаються із проблемою від'їзду українських співробітників.

За словами Зузани Руміз із ManpowerGroup Slovakia, українці переважно їдуть до Німеччини, де також не вистачає працівників у сфері виробництва та будівництва. Але Німеччина, звісно, не єдина країна Західної Європи, яка приваблює українських працівників.

«Французькі підприємці будуть раді будь-кому, хто готовий наполегливо працювати, незалежно від того, звідки він родом. Підприємці по всій країні готові навчити їх [українських біженців] та працевлаштувати», — заявив в інтерв'ю Euractiv голова найбільшої французької профспілки малого та середнього бізнесу Франсуа Асселен.

Окрім побоювань, що західні країни можуть забрати українських працівників у Польщі, Чехії та Словаччини, роботодавці також стурбовані поверненням українців на батьківщину.

"Якщо відбудеться масовий відтік працівників-українців на батьківщину, це, звичайно, не допоможе ситуації на ринку праці, оскільки деякі з них вже добре адаптувалися і знайшли постійну роботу", - сказала керівник секції роботодавців Конфедерації промисловості Чеської Республіки Дагмар Кужвартова.

Томаш Зелений із департаменту сприяння торгівлі Чеської торгової палати вважає, що коли почнеться відновлення України, «потрібно враховувати ризик того, що вона скоротить або в найгіршому разі повністю припинить економічну міграцію», залишивши робочі руки для себе.

«Крім того, у іноземних інвесторів може виникнути спокуса використати для відновлення України працівників, які вже давно інтегровані до країни», — додав він.