Федеральний уряд та землі Німеччини сперечаються щодо витрат на біженців

Регіони вимагають більше грошей.

Федеральний уряд та землі Німеччини сперечаються щодо витрат на біженців

Біженці та витрати на них продовжують викликати суперечки: за два дні до консультацій федеральних земель щодо політики щодо біженців позиції посилилися. Це випливає з документа міністрів фінансів земель, який, за інформацією Deutsche Presse-Agentur, узгодили у неділю ввечері. У ньому землі окреслили свої контраргументи проти позицій федерального уряду.

З точки зору федерального уряду, він допомагає землям і муніципалітетам набагато більше, ніж має за законом. Зі свого боку, землі скаржаться на скорочення витрат федеральним урядом і, як наслідок, на недостатнє фінансування.

"У зв'язку з великою кількістю біженців з України федеральний уряд знову значно збільшує підтримку земель і муніципалітетів, починаючи з 2022 року", - стверджує федеральний уряд. Минулого року підтримка федеральним урядом земель та муніципалітетів становила 15 млрд євро, плюс постійна допомога на покриття витрат на житло (KdU) у розмірі близько 4 млрд на рік. На поточний рік на додаток до статті KdU виділено близько 15,6 млрд. євро.

Міністри фінансів земель роблять зовсім інший розрахунок: «Більшість пільг федерального уряду мають тимчасовий характер і припиняться в 2024 році», – заявляють вони. Наразі регулюється лише щорічна допомога для біженців у розмірі 1,25 млрд євро. Для порівняння, у 2022 та 2023 роках землі отримали б від федерального уряду 4,5 та 2,8 млрд євро відповідно. "У 2016 році виплати склали 9,1 мільярда євро", - зазначають вони.

Число біженців з інших країн, окрім України, зараз перебуває на нижчому рівні 2014 року, стверджує федеральний уряд. З погляду земель картина інша: «Кількість біженців з інших держав (за винятком України) перебуває на високому рівні (майже вдвічі більше, ніж 10 років тому), і перші щомісячні дані за 2023 рік вказують на дуже високу динаміку (1- й квартал 2023 року: +80% (у порівнянні з уже збільшеним рівнем 2022 року)». Серед біженців з України до Німеччини прибуває велика частка дітей віком до 16 років. У результаті землі та муніципалітети несуть значні витрати на дитячі садки, школи та інтеграцію, які не покриваються федеральною часткою соціальної допомоги.

Федеральний уряд стверджує, що позаминулого року його борг уже був у два рази вищим, ніж у земель і муніципалітетів разом узятих. Цей «борговий розрив» поглиблюватиметься найближчими роками. «Борг федерального уряду зростає на 60% і становить близько 2,1 трлн євро. Водночас наприкінці 2022 року дванадцять із шістнадцяти земель зможуть досягти фінансового профіциту у своїх основних бюджетах».

Землі із цим не згодні. На їхню думку, федеральний уряд має звинувачувати лише себе, зокрема через недалекоглядну політику відсоткових ставок.