- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Лише половина українських біженців у Чехії планують повернутися на батьківщину
Чехія – країна, яка прийняла найбільшу кількість біженців на душу населення.
Лише половина біженців із України в Чехії планують повернутися на батьківщину. Більшість із них хочуть поїхати, як тільки це стане безпечно. Інші вважають, що зможуть повернутися у найближчі 12 місяців. З іншого боку приблизно половина дорослих не планує переїжджати зі свого нинішнього місця проживання. Це показало опитування Організації з міграції серед тисяч прибулих із України. Автори зазначили, що одержані дані не є репрезентативними, а описують поточні тенденції.
Опитування є частиною проекту під назвою «Матриця відстеження переміщень». Він стартував у середині червня. Польові працівники провели інтерв'ю з 1006 дорослими з України та заповнили з ними анкети. Чотири п'яті опитаних – жінки, одна п'ята – чоловіки. Три чверті біженців прибули з міст, чверть із сільської місцевості. Приблизно два п'яті людей прибули з окупованих східних регіонів. Сім відсотків були із Києва. Більшість респондентів залишили Україну в період із кінця лютого до початку квітня. Двоє п'ятих людей заявили, що під час втечі їх обстрілювали або бомбували.
Російське вторгнення в Україну розпочалося 24 лютого. Чехія – країна, яка прийняла найбільшу кількість біженців душу населення. На сьогоднішній день міністерство внутрішніх справ видало біженцям 418 800 захисних віз. Близько 35% із них було видано дітям. Майже три чверті дорослих становлять жінки.
49% опитаних не планують переїжджати з місця проживання. Лише один із ста прибулих переїде в інше місце у Чеській Республіці. 3% людей хотіли б поїхати до іншої країни. Інші 47% хочуть повернутися на батьківщину. Більшість із них планують повернутися, як тільки це стане безпечно. Згідно з опитуванням, інші вважають, що поїдуть протягом року.
Загалом 72% людей сказали, що вони мешкають у Празі. Ще 8% живуть у Середньочеському краї. Навпаки, в Оломоуцькому краї та п'яти інших регіонах проживає близько 1%. Основною причиною вибору місця були зв'язки з друзями та родичами.
Для декого зіграла свою роль і краща доступність роботи чи офісів. Майже чверть заявили, що їхали туди, куди їхали інші. 6% сказали, що їм взагалі нема куди йти. Приблизно третина респондентів жила у орендованій квартирі. Ще третини надали безкоштовне житло чехи чи родичі-українці.
Представники організацій допомоги біженцям зазначають, що деякі міста та райони перенаселені. Вони рекомендували більш рівномірний розподіл людей у Чехії. Деякі міністри також говорили про добровільне переселення для роботи, кращого житла чи школи для дітей. За словами голови чеського відділення Організації з міграції Петра Чапа, до обговорення необхідно залучити біженців та українські асоціації.
Загалом 16% респондентів вже мали роботу у Чеській Республіці. Ще 55% шукали її. Більшість зайнятих виконували менш кваліфіковані професії. Приблизно десята частина біженців – пенсіонери.
Майже половина прибули заявили, що їм не вистачає грошей для забезпечення основних життєвих потреб. Інші жили на заощадження, на допомогу сім'ї чи української громади, на заробітки та на гуманітарну допомогу. Дослідження показало, що на додаток до фінансової підтримки біженці будуть раді допомоги у пошуку роботи, у вигляді мовних курсів, медичного обслуговування та довгострокового проживання.