Литва готується до зростання потоку біженців із України

Потік мігрантів з України до Литви поки що істотно не збільшився, на тиждень прибуває 400-500 осіб, але частина з них не залишається в Литві.

Литва готується до зростання потоку біженців із України

Після посилення російських атак на українські міста Литва готується до можливого збільшення потоку українських біженців, заявив заступник міністра соціального захисту та праці Мартінас Шюркус.

На у вівторок в інтерв'ю литовській телерадіомовній компанії LRT він сказав, що в муніципалітетах залишилося близько 2 тисяч. резервних житлових місць, Центр прийому біженців у Руклі також має кілька сотень місць, є зв'язок із муніципалітетами щодо підготовки інших місць, наприклад, шкіл.

"На даний момент везуть ліжка з власних резервів, а найближчим часом завеземо і побутову техніку, щоб дати людям дах над головою, нагодувати і, якщо потрібно, розмістити ці потоки, що збільшилися. На вулиці, звичайно, жодного не залишимо", - підкреслив він.

За словами Шюркуса, хоч і підготувалися прийняти додатково близько 25 тис. осіб, можна було б прийняти і більше, але умови в такому разі були б не дуже добрими.

"Але схоже, що ми вже не матимемо тих умов, які були створені для першої хвилі, коли люди приймали українців у свої будинки", - додав він.

Віце-міністр також повідомив, що насамперед із муніципалітетами обговорюються приміщення, підготовка яких не потребує великих вкладень. Водночас ведуться переговори з неурядовими організаціями, очікується допомога Єврокомісії, Агентства ООН у справах біженців та міграції у виділенні ліжок та меблів.

За його словами, потік мігрантів з України до Литви поки що істотно не збільшився, на тиждень прибуває 400-500 осіб, але частина з них не залишається в Литві.

"Якщо у нас було близько 66 тисяч зареєстрованих осіб, то зараз офіційно виїхали понад чотири тисячі", - визнав Шюркус.

За даними Департаменту статистики, з початку війни до Литви офіційно прибуло майже 68 тис. біженців з України, понад 700 із них прибули за останні сім днів.

Тим часом, за даними Міністерства соціального захисту та праці, близько 50 відсотків з українців проживають у житлі, знайденому організацією "Сильні разом", одна десята частина проживає в муніципальному житлі, ще 40 відсотків - самі винаймають квартири. Держава та муніципалітети надають компенсацію у розмірі 150 євро мешканцям Литви, які здали житло українцям.

Глава Литовського Червоного Хреста Крістіна Мейде також повідомила, що організація ще раніше оцінювала сигнали, що інтенсивна атака Росії на інфраструктуру України може зруйнувати теплове господарство країни, і люди не зможуть пережити зиму до нових атак.

"Звичайно, я не виключаю, що потік може бути більшим, ніж ми планували, у зв'язку з тим, що дії стають активнішими", - сказала Мейде.

За її словами, ще місяць тому представники організації в Україні сподівалися, що міграція військових біженців проходитиме всередині країни, але після агресивних атак Росії останніми днями "ситуація може змінитися, і цей потік може рушити".

За її словами, у приватному секторі в принципі вже не так багато вільних кімнат, найочікуваніший внесок – від самоврядувань – у свою чергу Литовський Червоний Хрест сповнений рішучості надати свою допомогу, наприклад, надавши ковдри, матраци, навчати волонтерів.