Менше чехів стало підтримувати перебування українських біженців

Чеське соціологічне агентство STEM провело дослідження ставлення чехів до України та українців.

Менше чехів стало підтримувати перебування українських біженців

Підтримка чеської громадськості щодо тимчасового перебування українських біженців у Чехії поступово зменшується. Згідно з висновками чеського агентства соціологічних досліджень STEM, те, що Чехія продовжує дозволяти залишатися українцям, які рятуються від російського вторгнення, вважає правильним 51 відсоток людей. У квітні 2022 року 27 відсотків чехів повністю погоджувалися із прийомом українських біженців, 43 відсотки – швидше погоджувалися. У вересні 2023 року ці показники вже менші – 21 і 37 відсотків. 

Кількість людей, на думку яких ці люди є активом для Чехії, не змінилася. Такої думки, як і влітку, поділяє лише чверть громадян, а дві п’ятих продовжують вважати, що українським біженцям потрібно дати можливість залишитися в Чехії навіть після закінчення війни.

54% опитаних заявили, що їхнє ставлення до українських біженців суттєво не змінилося з початку війни в лютому 2022 року. Навпаки, 43 відсотки заявили, що їхнє ставлення до них погіршилося. Майже ніхто не каже, що його ставлення покращилося, додають автори опитування.

Учасники опитування також оцінили, як чеська держава впоралася з прибуттям українців після лютого 2022 року. Органи влади та інституції Чеської Республіки отримали за це середню оцінку 3,2. Чверть опитаних людей поставила їм відмінну та добру оцінку, дві третини – трійку, а третина – погану та дуже погану.

Переважна більшість чехів каже, у результаті приходу українських біженців їхня ситуація у чомусь погіршилась або ніяк не змінилася. Більшість тих, хто каже, що їхня ситуація погіршилася або дуже погіршилася, вважають, що продовжувати перебування українських біженців в країні не можна.

За твердженнями опитаних, прибуття українських біженців до Чехії найбільше вплинуло на наявність місць у дитсадках і школах. Так це сприймають 66 відсотків людей. На думку трьох п’ятих респондентів, все це вплинуло на безпеку та рівень злочинності, стан яких погіршився. А на думку 57 відсотків, також це вплинуло на доступність житла. Дві п’ятих респондентів переконані, що складнішими стали доступ до медичного обслуговування та до роботи. Тридцять відсотків також повідомили про негативний вплив на доступність робочої сили для чеських компаній. За даними STEM, дві п’ятих респондентів очікують, що прибуття українських біженців до Чехії матиме негативний вплив на економіку в найближчі п’ять років.

“До якої міри погоджуєтеся, що Росія винувата у війні проти України?”, – запитали також дослідники STEM у чехів. Дві третини чеського суспільства досі вважають Росію однозначним винуватцем війни. Проте підтримка України у воєнному конфлікті є прохолодною, більшість громадськості хотіла б, щоб Чеська Республіка прагнула якомога швидше припинити війну, навіть якщо це означає, що Україна втратить частину територій.