"Мертві душі": перевірки виплат за житло для біженців тривають по всій Чехії

Контроль житлового розміщення біженців з України і надалі триватиме.

"Мертві душі": перевірки виплат за житло для біженців тривають по всій Чехії

Адміністрація Середньочеського краю виявила багато недоліків під час перевірки місць житлового розміщення біженців. Міністерство праці також проводить контроль правомірності виплат внесків на солідарні домогосподарства, у яких чеські власники або оператори житла поселяють українських біженців, пише proukrainu.blesk.cz.

Так, під час 17 перевірок у лютому та березні абсолютно безпроблемними у Середньочеському краї виявилися тільки два гуртожитки. У семи ревізори краю та поліцією виявили незначні порушення, а у восьми — серйозні правопорушення. У деяких закладах “на папері” явно було розміщено більше людей, ніж вони насправді могли розмістити. 

Перевірки стосувалися переважно великих закладів житлового розміщення. У кількох випадках було виявлено, що державні фінанси, ймовірно, використовувалися незаконно. Деякі оператори житла виписали велику кількість іноземців після того, як було повідомлено про перевірки. В одному випадку із 109 розміщених іноземців одночасно виписалося 66, в другому – 58 із 120. Чиновники припускають, що оператор житла отримував компенсацію в розмірі 350 крон на особу за ніч за проживання людини, яка, можливо, давно повернулася в Україну і насправді там вже не проживала».

Менші недоліки стосуються реєстрації або гігієни. У житлових приміщеннях іноді не було пральних машин, або вони нагадували, швидше, будівельний майданчик. Серйозні проблеми під час контролю виявилися у великих приватних операторів типу кадрових агентств. Навпаки, об’єкти, які належать органам місцевого самоврядування, некомерційним організаціям чи церквам не мали жодних проблем.

Перевірки були не випадковими, а анонсовані наперед. Вони, як правило, призначаються пізно вдень або ввечері, коли не перебувають у школі, а дорослі, швидше за все, будуть вдома. Згідно з базою даних, у підконтрольних об’єктах мало бути 982 людини. Виявити і встановити особу вдалося тільки у половини з них, а саме у 498 осіб. Відсутність 83 біженців пояснювали тим, що вони на роботі, 278 нібито переїхали, а решту не знайшли.

Контроль житлового розміщення біженців з України і надалі триватиме. Міністерство праці та соціальних справ нещодавно повідомило, що розпочало перевірки житлового забезпечення українців із тимчасовим захистом по всій країні. На підставі підозр щодо нецільового використання внесків на солідарні домогосподарства чиновники Мінпраці розпочали перевірки. Вони контролюють, чи справді ця допомога надходить туди, куди вона має йти. Виплату допомоги на проживання осіб із тимчасовим захистом на деякий час призупинили. Певну кількість власників та операторів житла попросили прийти особисто і надати документи і докази того, що вони дійсно приймають українських біженців.

Виплата внесків на солідарні домогосподарства триватиме у незмінному вигляді ще три місяці: чеський уряд погодив їхнє продовження до 30 червня.