- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Половина американців чекає на швидку громадянську війну
Смертність від вогнепальної зброї в США з 2010 по 2020 рік збільшилася майже на 43%, а під час пандемії коронавірусу зріс продаж зброї. Не виключено, що це провісник цивільних заворушень.
Смертність від вогнепальної зброї в США з 2010 по 2020 рік збільшилася майже на 43%, а під час пандемії коронавірусу зросли продажі зброї, пише Science . Не виключено, що це провісник цивільних заворушень. Серед американців зростає особиста готовність до насильства.
Може здатися, що Америку захлеснула хвиля насильства. При цьому в центрі уваги опинилося політичне насильство, і головна підстава - повстання 6 січня 2021 року. А тепер велике дослідження підтвердило: кожен п'ятий американець вважає, що політичне насильство виправдане принаймні іноді. Майже половина пророкують незабаром громадянську війну, і багато хто говорить, що охоче проміняють демократію на вольового лідера, йдеться в сигнальному екземплярі наукової статті на сайті medRxiv.
"Стаття не замислювалася заради шоку, – каже експерт із політичного насильства з Фонду Карнегі за міжнародний мир Рейчел Кляйнфельд, яка не брала участі у дослідженні. — Але все одно шокує".
Смертність від вогнепальної зброї в США в період з 2010 по 2020 рік збільшилася майже на 43%, а під час пандемії коронавірусу зросли також продажі зброї. Реаніматолог Гарен Вінтем'ют, досвідчений дослідник збройного насильства з Каліфорнійського університету в Девісі, вважає, що це провісник цивільних заворушень. "Іноді бути реаніматологом - все одно, що матросом з "Титаніка", який кричить: "Прямо за курсом айсберг!"", - каже він.
Вони з колегами опитали понад 8 600 дорослих англійською та іспанською мовами про погляди на демократію в Америці, міжрасові взаємини в американському суспільстві та особисте ставлення до політичного насильства. Список респондентів складався на основі Ipsos KnowledgePanel – бази даних для онлайн-досліджень, яку Вінтем'ют раніше використовував для вивчення збройного насильства. Після цього команда екстраполювала отримані дані на всю країну.
Хоча майже всі респонденти вважають, що Америці важливо залишатися демократією, майже 40% заявили, що мати сильного лідера важливіше. Половина чекає на громадянську війну вже в найближчі кілька років. (Коли саме, опитування не уточнювало). "Одне те, що майже півкраїни чекає на громадянську війну, просто лякає", — каже Вінтем'ют. І багато хто розраховує взяти в ній участь. У ситуації, коли насильство нібито виправдовується найвищою політичною метою, приблизно п'ята частина респондентів має намір озброюватися. Близько 7% опитаних – а це майже 18 мільйонів дорослих американців – заявили, що у такій ситуації навіть готові вбити людину.
Кляйнфельд вважає результати дослідження переконливими через велику вибірку і тому, що питання задавалися про конкретні сценарії, де насильство вважається виправданим – чи то з метою самооборони, чи щоб не допустити до виборів людей протилежних політичних поглядів. За її словами, у вибірці трохи переважають літні люди, які, як відомо, до серйозних злочинів не схильні. "Тому такі високі цифри і бентежать", - каже Кляйнфельд.
Хитка підтримка демократії її турбує значно менше. За її словами, політичний глухий кут подібній до нинішнього може спотворити ставлення громадськості. "Те, що люди мають на увазі під демократією, насправді досить туманно, – пояснює вона. – Через політичний параліч люди, які взагалі-то демократію схвалюють, цілком можуть захотіти сильної руки".
"Висновки лякаючі, але не дивовижні", - написав в електронному листі психолог Курт Бреддок, фахівець із вивчення екстремізму з Американського університету. За його словами, останніми роками в Америці зростає особиста готовність до насильства – зокрема, кількість вбивств у містах зросла з 2019 по 2021 рік на 44% – і таке ставлення, за його словами, може поширитися і на політику.
Дослідники розкритикували методологію вибірки та попередні дослідження, які також свідчили про міцну підтримку політичного насильства. Але результати цілком вписуються у загальну канву, вважає Кляйнфельд. Так, у невеликому опитуванні за 2021 рік майже 46% виборців заявили, що в США буде нова громадянська війна, а в іншому більше третини американців погодилося з думкою, що "звичний американський спосіб життя зникає так швидко, що рятувати його, можливо, доведеться силою". З нею згодна політолог із Каліфорнійського університету в Сан-Дієго Барбара Уолтер, до дослідження не причетна. Але вона підозрює, що частка американців, які готові вдатися до насильства, може бути завищена. Опитування, каже вона, завжди трохи перебільшують. "Цифри часто вражають, але не завжди відповідають дійсності".
Вінтем'ют та колеги виявили, що потяг до політичного насильства багато в чому формують теорії змови, у тому числі расистського штибу. Вони виявили, що приблизно двоє з п'яти дорослих згодні із шовіністичною теорією "Великої заміни", за якою білих американців нібито заміняють кольоровими іммігрантами заради перемог на виборах. А кожен п'ятий респондент вірить брехливій теорії QAnon, що американську верхівку нібито контролює купка педофілів-сатаністів. Віра респондентів у теорії змови частково пояснює їхні погляди на демократію та політичне насильство, вважає Уолтер, але вона хотіла б вивчити це питання глибше, щоб пояснити конкретні причини, чому опитані схвалюють насильство.
І Бреддок, і Кляйнфельд хотіли б, щоб у новому дослідженні була розбивка за партійною приналежністю, оскільки за минулими опитуваннями виходить, що схвалювати насильства схильні люди правих поглядів. "Це ключовий недогляд, – каже Бреддок. – Якщо до громадянської війни готова лише одна сторона, треба це враховувати". Дослідницька команда якийсь час вивчала приналежність до певних екстремістських груп на кшталт "Гордих хлопців" (Proud Boys), але Вінтем'ют каже, що зараз його група аналізує результати опитування щодо інших політичних зв'язків, а до кінця року запустить інше опитування з тим же корпусом респондентів, щоб розглянути взаємозв'язок із груповим самосвідомістю.
На думку Бреддока, перший крок до того, щоб знизити ризик політичного насильства, – це спростувати дезінформацію в інтернеті та правих ЗМІ, частина якої перекочувала прямісінько з екстремістської пропаганди. "Перш ніж вирішувати ці проблеми, ми маємо назвати речі своїми іменами", - вважає він. За словами Волтер, справі допоможе і регулювання соціальних мереж, щоб припинити поширення провокацій та дезінформації. Кляйнфельд додає, що ситуацію можуть зламати лідери – від політиків та представників ЗМІ до церковних пасторів. Як свідчать експерименти, сміливі лідери можуть не допустити свої громади до насильства. "Настав час поставитися до цього всерйоз і не ховати голову в пісок", - каже Кляйнфельд.