Половина чехів не довіряють Європейському союзу

Ситуація з НАТО дещо краща.

Половина чехів не довіряють Європейському союзу

Рівень довіри чехів Європейському союзу впав у Чехії до 46 із 58% минулого року. Довіра до Організації Північноатлантичного договору (НАТО) також значно знизилася порівняно з минулим роком – до 56%.

Такими є результати опитування, проведеного Центром вивчення громадської думки (CVVM) з кінця березня до кінця травня поточного року. Попереднє опитування відбувалося у липні минулого року.

За словами авторів опитування, довіра чеської громадськості до ООН, НАТО та ЄС досить сильно пов'язана між собою: якщо люди довіряють одній із цих організацій, то ймовірність того, що вони довірятимуть двом іншим, значно вища.

«Водночас довіра між НАТО та Європейським союзом взаємопов'язана дещо сильніше, а зв'язок між довірою до Європейського союзу та ООН дещо слабший, хоча все ще сильний», — додали вони.

В цьому опитуванні недовіра до ЄС переважала над довірою, негативно на запитання відповіла половина жителів. 4% респондентів сказали, що не знають.

36% не довіряють НАТО та 37% не довіряють ООН. Частка тих, хто довіряє НАТО та ООН, знизилася на 11 процентних пунктів у порівнянні з минулим роком. Рік тому, у липні, 67% чехів довіряли Північноатлантичному альянсу та 63% – ООН.

«Для ООН та Організації Північноатлантичного договору це повернення до рівнів, досягнутих у 2020 та 2021 роках», - заявили в CVVM.

З 2003 по 2011 рік рівень довіри чеських громадян до Європейського союзу коливався в районі 55%, за винятком 2004 року, коли він досяг свого рекордного значення 64%, і 2007 року, коли він знизився вдвічі.

Найбільш значне падіння довіри до ЄС відбулося у 2012 та 2016 роках – до 40 та 37% відповідно, що, на думку авторів дослідження, пов'язане з економічною та міграційною кризою. «Минулого року довіра значно зросла, а цього року, навпаки, впала до рівня 2017 року», — йдеться у повідомленні CVVM.

Організація Північноатлантичного договору в період з 2003 по 2009 рік заслуговувала найменше на довіру, у 2010 році її значення довіри зрівнялося з ЄС, а в наступні роки, з 2010 по 2020 рік, дещо перевершило її.

Минулого року частки тих, хто довіряв ООН, НАТО та ЄС, були практично рівними. Минулого року вперше довіра до НАТО була найвищою серед трьох згаданих у дослідженні інституцій.