Повторний тимчасовий захист: де приймають українців з інших країн Європи

Де дають і де відмовляються надавати захисний статус після інших держав.

Повторний тимчасовий захист: де приймають українців з інших країн Європи

Останнім часом деякі країни погіршують умови прийому українських біженців, запроваджуючи додаткові умови та обмеження. Через це багато хто готовий змініти місце проживання й розглядає можливість переїхати до іншої країни. Проте, якщо ви вирішили змінити державу перебування та отримати тимчасовий захист повторно вже в іншій країні, переконайтеся, чи приймають там біженців з візами інших держав. Різні джерела – медіа, блогери, телеграм-канали – іноді наводять протилежну інформацію. Це можна пояснити тим, що ситуація постійно змінюється. 

Зміна країни тимчасового захисту

Офіційно: пункт 4 статті 26 Директиви ЄС передбачає можливість зміни держави надання тимчасового захисту з однієї на іншу. При цьому країна чинного надання статусу захисту має бути попереджена про такі плани переселенця, внаслідок чого дія тимчасового захисту припиняється, а особа обмежується у правах, передбачених статусом.

Простими словами: можна змінити місце проживання і переїхати в іншу країну ЄС. Водночас дозвіл на проживання в першій країні завершиться, всі права та можлива соціальна підтримка закінчаться. Юристи рекомендують отримати документ, який підтверджує, що ви більше не маєте тимчасовий захист в цій країні.

На цей момент не існує загальноєвропейського процесу розподілу біженців, які просять про тимчасовий захист. І кожна країна самостійно визначає додаткові умови отримання та відмови від цього статусу.

Є країни, які запроваджують власні правила щодо українських біженців і не застосовують загально європейських. Наприклад, держави, які не є членами ЄС, але вони є країнами Шенгенської зони. Тому умови соціальної підтримки, термінів перебування/продовження статусу біженців можуть бути різними.

Наприклад, Данія є членом ЄС і країною Шенгенської угоди, вона не бере участі в схемі тимчасового захисту і не застосовує правила ЄС щодо надання притулку. Тому права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом у Данії, можуть відрізнятися від прав, які українці мають в інших країнах ЄС. Директива про тимчасовий захист не застосовується у країнах, асоційованих з Шенгенською угодою (Швейцарія, Норвегія, Ліхтенштейн, Ісландія). Там діють інші умови тимчасового захисту українців, які рятуються від війни.

Радимо: до переїзду в країну попередньо поцікавитись офіційною інформацією щодо тонкощів перебування та статусу українських біженців, і не користуватися неперевіреною інформацією.

Країни, що надають повторний тимчасовий захист

Хорватія

Подати заяву на надання тимчасового захисту можна онлайн через додаток croatia4ukraine. Роз’яснення є українською мовою на сторінках державних органів. Обов’язковою умовою є – відмова/скасування від тимчасового захисту в іншій країні (якщо мали такий). Тут у пригоді буде підтвердження, про яке вже згадували напочатку (Юристи рекомендують отримати документ, який підтверджує, що ви більше не маєте тимчасового захисту). Подати заяву на отримання тимчасового захисту у Хорватії можна українською (UA).

Іспанія

Країна приймає українців з візами тимчасового захисту інших держав ЄС. Проте ситуація швидко змінюється, і з 1 липня інформацію варто перевіряти. Оскільки Іспанія вже надала притулок 160 тисячам українських біженців, можливості країни вичерпуються. На проблеми звертають увагу волонтери та організації, які допомагають українцям. Так, лише 15% біженців знаходять роботу в Іспанії. Для порівняння: в інших країнах ЄС — близько 50%. В Іспанії українці не зможуть обрати місто перебування. Влада зацікавлена в органічній інтеграції українців у місцеву громаду, тому провінцію проживання можуть призначити по всій Іспанії. Для того щоб отримати тимчасовий захист, подається запит, бажано у Центрах CREADE (приймання, допомоги та координування). Вони розташовані у Мадриді, Барселоні, Малазі та Аліканте, а в разі відсутності такого центру — у відділках поліції у столиці провінції (можна знайти за цим посиланням).

Німеччина

Надає тимчасовий захист навіть якщо маєте відповідну візу іншої країни ЄС. Портал федерального уряду для підтримки біженців з України докладно інформує з усіх питань українською мовою. На момент публікації (червень 2023 року) лише шість федеральних земель Німеччини продовжують приймати біженців. Це: Баварія, Баден-Вюртемберг, Гессен, Саксонія, Тюрингія, Саар.

Зверніть увагу: В Німеччині особа може обрати місце проживання лише за наявності родинних зв’язків або роботи в певному місті. В іншому разі необхідно звертатися до центру первинного прийому, звідки відбувається розподіл до певного населеного пункту в одній із федеральних земель. 

Португалія

Надає тимчасовий захист незалежно від попереднього набуття такого статусу в іншій країні. Однак добре мати підтвердження відмови від візи в першій країні. Докладно дізнатися можна через лінію підтримки мігрантів: +(351) 218 ​​106 191 або 808 257 257, доступний з понеділка по п’ятницю, з 9:00 до 19:00; Субота з 09:00 до 17:00. Або почитати відповіді на поширені запитання.

Повторний тимчасовий захист: країни, де відмовляються надавати статус після інших держав

Серед таких у списку на першому місці Польща і Чехія. Остання прийняла найбільшу кількість українських біженців на душу населення. А Польща – загалом є лідером в наданні притулку українцям, що рятуються від війни. Ці дві держави на національному рівні заборонили отримання тимчасового захисту для тих, хто вже мав такий статус в іншій країні.

Польща. Українці, яким уже був наданий тимчасовий прихисток в інших країнах (навіть якщо вони від нього відмовилися), не зможуть отримати тимчасовий захист на території Польщі. Про це повідомило Посольство України у Польщі на сторінці у Facebook.

Українці, яким уже був наданий тимчасовий прихисток у інших країнах, не зможуть отримати прихисток. Однак, такі громадяни можуть перебувати на території Польщі до 24.08.2023 року. Слід пам’ятати, що такі українці не можуть користуватися усім соціальним забезпеченням, яке передбачене для громадян України, які перебувають під тимчасовим прихистком Польщі.

Норвегія входить до Шенгенської зони, проте не є членом ЄС. Українці можуть подорожувати до Норвегії безперешкодно. Водночас у разі, якщо українці вже мають тимчасовий захист в іншіх країнах, Норвегія відмовляє у прихистку. Правила визначаються Дублінською конвенцією, що встановлює обов’язок розгляду заявки на отримання статусу біженця/колективного захисту першою країною, де була проведена реєстрація. Ці правила стосуються і українців, – роз’яснює NOAS (Норвезька організація для шукачів притулку).

Швейцарія не надає повторний тимчасовий захист, проте є винятки. “Якщо особа вже отримала статус захисту в іншій державі ЄС/ЄАВТ (Євросоюзу/Європейської асоціації вільної торгівлі), їй не буде надано статус S у Швейцарії за вийнятком, якщо держава ЄС/ЄАВТ, що надала захисний статус, особливо перевантажена у наслідок кризи в Україні (наприклад, Польща)”. Повідомляє Державний секретаріат з питань міграції Швейцарії (Staatssekretariat für Migration SEM). Тому в цю країну можна спробувати подати заявку, але спочатку проконсультуватися чи є країна перебування у списку держав з великою кількістю біженців.

Румунія. Тимчасовий захист, отриманий в іншій державі ЄС, не стане приводом для відмови у такому ж статусі в Румунії. Куди звертатися та яку соціальну підтримку мають українці в цій країні можна дізнатися з порталу Dopomoha – платформа для інформації та підтримки людей з України. Допомога надається румунською, українською, англійською та російською мовами і доступна через браузер з будь-якого пристрою.