Правозахисники закликали владу Молдови скасувати рішення про обмеження перебування українців у країні

Рішення влади призведе до порушення низки прав біженців.

Правозахисники закликали владу Молдови скасувати рішення про обмеження перебування українців у країні

У середу, 10 травня, Комісія з надзвичайних ситуацій Молдови ухвалила рішення, згідно з яким з 15 травня українські біженці, які не отримали статусу тимчасового захисту, зможуть перебувати в Молдові не більше 90 днів протягом 180 днів. Неурядові організації громадянського суспільства висловили стурбованість щодо цього рішення, наголосивши, що воно призведе до порушення низки прав біженців, пише ipn.md.

Організації підписали заяву, в якій закликала владу призупинити рішення Комісії з НС, щоб забезпечити біженцям з України достатні умови та важелі для забезпечення їх основних прав та безпеки.

Організації громадянського суспільства наголошують, що це рішення негативно позначиться на роботі Генерального інспекторату з міграції, який не зможе обробляти зростаючу кількість заявок, збільшуючи ризик санкціонування людей за незаконне перебування лише тому, що вони не змогли набути статусу, хоча й виявляють таке бажання. А за відсутності ефективного механізму ведення справ про недотримання 90-денного терміну створюються передумови порушення права на перетин кордону.

Існує ризик, що біженці зі строком перебування, що минув, і без юридичного статусу в Молдові, які повертаються в Україну на короткий час (з різних причин, включаючи медичні, для оформлення документів, у трудових справах тощо) зіткнуться з позбавленням права в'їзду та знаходження на території Молдови. Отже, буде порушено їхнє право на життя, яке є абсолютним правом.

У заяві також наголошується, що моніторинг реалізації механізму надання тимчасового захисту та інших форм притулку свідчить про наявність прогалин та низької ефективності на нинішньому етапі, зумовлену суворими та нездійсненними вимогами для низки категорій переміщених осіб щодо реєстрації статусу тимчасового захисту чи запиту інших форм притулку.

Для біженців, які проживають у сільських районах далеко від місцевих органів влади, для осіб з уразливих груп (літніх людей, людей з особливими потребами, ромів та інших) запровадження умов для подання документів, особливо тих, що підтверджують проживання, з метою набуття статусу тимчасового захисту, є тягарем.

«Усі ці умови призведуть до ситуацій незаконного перебування на території Молдови. Водночас неможливість повернутися додому через війну підвищить рівень їх уразливості, а також ризик стати жертвами актів корупції та організованої злочинності», — йдеться у заяві.