Що чекає на біженців у Чехії із 1 липня: топ-зміни Lex Ukrajina V

Як нові умови отримання фінансової допомоги? Хто має право на виплати солідарності? Коли закінчується термін безкоштовного житла? 

Що чекає на біженців у Чехії із 1 липня: топ-зміни Lex Ukrajina V

З 1 липня на українців чекають суттєві зміни щодо перебування в Чехії. Поправки до Lex Ukrajina V стосується всіх важливих аспектів проживання біженців: надання фінансової допомоги, солідарних виплат та безкоштовного житла. Також у законі з’являється новий термін – “вразлива особі”. Як нові умови отримання фінансової допомоги? Хто має право на виплати солідарності? Коли закінчується термін безкоштовного житла? Та хто такі вразливі особи? Видання proukrainu.blesk.cz пише про головні зміни з 1 липня, про які треба знати.

Фінансова допомога

 1. З 1 липня буде комплексна фінансова допомога, що включатиме витрати на життєві потреби та житло. Окремих виплат не буде. Податися на таку допомогу можна буде з 1 липня спільно всією сім’єю, яка проживає в Чехії разом. 
 2. Перевірятимуть доходи з першої допомоги, враховуватимуть і прибутки з України та інших країн. Крім того, перевірятимуть банківські рахунки в Чехії. Будь-які заощадження порівнюватимуть із фінансовою допомогою, на яку претендують біженці.
 3. Уже з першої допомоги замість 5 000 Kč – прожитковий мінімум (životní minimum): дитина до 18 років – 3 490 Kč, дитина від 6 до 10 років – 1,2 допомоги, 4 188 Kč; дорослий – 4 860 Kč. Людини з інвалідністю отримуватимуть 1,5 допомоги відповідно до віку: дитина до 18 років – 5 235 Kč, дорослий – 7 290 Kč.
 4. Після 150 днів з моменту надання тимчасового захисту, біженці отримуватимуть мінімум для існування (existenční minimum) – 3 130 Kč.
 5. З 1 липня комплексна фінансова допомога вираховуватиметься так: сума допомог усіх членів родини, що проживають разом + фіксовані витрати на житло – доходи всіх членів родини = різниця становить розмір допомоги. Якщо різниця 0 або менше 0, тоді особа не має права на фінансову допомогу. Якщо різниця більше 0, то особа має право на фінансову допомогу в розмірі різниці між витратами та доходами.

Соціальні виплати солідарності

 1. Солідарні виплати отримуватимуть тільки власники житла, що прихистили біженців і проживають з ними. Для них нічого не змінюється, крім суми – замість 3 000 Kč буде 2 400 Kč.
 2. Ті, хто надав житло біженцям, але не проживає з ними, більше не отримуватимуть допомогу. Натомість біженці повинні укласти договір про оренду та самостійно оплачувати житло, що дасть можливість податися на комплексну фінансову допомогу.

Соціальне житло

 1. Житло надається безкоштовно на максимальний термін 150 днів з дати надання тимчасового захисту. Терміни проживання однієї і тієї ж особи в окремих місцях, що включені до реєстру, сумуються. Період безкоштовного проживання до набрання чинності Lex Ukraine V також враховується.
 2. Якщо термін 150 днів уже вичерпаний до набранням чинності Lex Ukrajina V або протягом 90 днів після цього, тоді залишається захисний термін 90 днів із дати набрання чинності Lex Ukrajina V. Тобто людина і після 150 днів, може ще 90 днів проживати безкоштовно.
 3. Зміни щодо соціального житла набули чинності з 1 квітня, тобто орієнтовно до кінця червня всі біженці, що не входять до категорії вразливих осіб, повинні або домовитися за оплату житла, або знайти нове.
 4. Після 150 днів біженці узгоджують умови подальшого розміщення (наприклад, за оплату) або шукають інше житло.
 5. Ті, хто й надалі проживатиме в гуртожитках та оплачуватиме оренду самостійно, також може подаватися на комплексну фінансову допомогу.

Категорія вразливих осіб

До вразливих осіб входять:

 • діти до 18 років;
 • студенти до 26 років;
 • особи, що доглядають за дитиною до 6 років;
 • вагітні жінки;
 • особи, старше 65 років;
 • особи з інвалідністю та особи, шо доглядають за ними.

Вразливі особи мають право на подальше безкоштовне медичне страхування, безкоштовне житло та на фінансову допомогу в розмірі прожиткового мінімуму після 150 днів із моменту надання тимчасового захисту.