- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Що чекає на біженців у Чехії із 1 липня: топ-зміни Lex Ukrajina V
Як нові умови отримання фінансової допомоги? Хто має право на виплати солідарності? Коли закінчується термін безкоштовного житла?
З 1 липня на українців чекають суттєві зміни щодо перебування в Чехії. Поправки до Lex Ukrajina V стосується всіх важливих аспектів проживання біженців: надання фінансової допомоги, солідарних виплат та безкоштовного житла. Також у законі з’являється новий термін – “вразлива особі”. Як нові умови отримання фінансової допомоги? Хто має право на виплати солідарності? Коли закінчується термін безкоштовного житла? Та хто такі вразливі особи? Видання proukrainu.blesk.cz пише про головні зміни з 1 липня, про які треба знати.
Фінансова допомога
- З 1 липня буде комплексна фінансова допомога, що включатиме витрати на життєві потреби та житло. Окремих виплат не буде. Податися на таку допомогу можна буде з 1 липня спільно всією сім’єю, яка проживає в Чехії разом.
- Перевірятимуть доходи з першої допомоги, враховуватимуть і прибутки з України та інших країн. Крім того, перевірятимуть банківські рахунки в Чехії. Будь-які заощадження порівнюватимуть із фінансовою допомогою, на яку претендують біженці.
- Уже з першої допомоги замість 5 000 Kč – прожитковий мінімум (životní minimum): дитина до 18 років – 3 490 Kč, дитина від 6 до 10 років – 1,2 допомоги, 4 188 Kč; дорослий – 4 860 Kč. Людини з інвалідністю отримуватимуть 1,5 допомоги відповідно до віку: дитина до 18 років – 5 235 Kč, дорослий – 7 290 Kč.
- Після 150 днів з моменту надання тимчасового захисту, біженці отримуватимуть мінімум для існування (existenční minimum) – 3 130 Kč.
- З 1 липня комплексна фінансова допомога вираховуватиметься так: сума допомог усіх членів родини, що проживають разом + фіксовані витрати на житло – доходи всіх членів родини = різниця становить розмір допомоги. Якщо різниця 0 або менше 0, тоді особа не має права на фінансову допомогу. Якщо різниця більше 0, то особа має право на фінансову допомогу в розмірі різниці між витратами та доходами.
Соціальні виплати солідарності
- Солідарні виплати отримуватимуть тільки власники житла, що прихистили біженців і проживають з ними. Для них нічого не змінюється, крім суми – замість 3 000 Kč буде 2 400 Kč.
- Ті, хто надав житло біженцям, але не проживає з ними, більше не отримуватимуть допомогу. Натомість біженці повинні укласти договір про оренду та самостійно оплачувати житло, що дасть можливість податися на комплексну фінансову допомогу.
Соціальне житло
- Житло надається безкоштовно на максимальний термін 150 днів з дати надання тимчасового захисту. Терміни проживання однієї і тієї ж особи в окремих місцях, що включені до реєстру, сумуються. Період безкоштовного проживання до набрання чинності Lex Ukraine V також враховується.
- Якщо термін 150 днів уже вичерпаний до набранням чинності Lex Ukrajina V або протягом 90 днів після цього, тоді залишається захисний термін 90 днів із дати набрання чинності Lex Ukrajina V. Тобто людина і після 150 днів, може ще 90 днів проживати безкоштовно.
- Зміни щодо соціального житла набули чинності з 1 квітня, тобто орієнтовно до кінця червня всі біженці, що не входять до категорії вразливих осіб, повинні або домовитися за оплату житла, або знайти нове.
- Після 150 днів біженці узгоджують умови подальшого розміщення (наприклад, за оплату) або шукають інше житло.
- Ті, хто й надалі проживатиме в гуртожитках та оплачуватиме оренду самостійно, також може подаватися на комплексну фінансову допомогу.
Категорія вразливих осіб
До вразливих осіб входять:
- діти до 18 років;
- студенти до 26 років;
- особи, що доглядають за дитиною до 6 років;
- вагітні жінки;
- особи, старше 65 років;
- особи з інвалідністю та особи, шо доглядають за ними.
Вразливі особи мають право на подальше безкоштовне медичне страхування, безкоштовне житло та на фінансову допомогу в розмірі прожиткового мінімуму після 150 днів із моменту надання тимчасового захисту.