Що чекає на українців після тимчасового захисту в Чехії

У країні обговорюють подальшу долю біженців.

Що чекає на українців після тимчасового захисту в Чехії

Усе частіше в соціальних мережах і в кулуарах чеських державних структур обговорюють подальшу долю біженців. Відомо, що система віз тимчасового захисту діє до 2025 року. Про те, що чекає на українців після тимчасового захисту в Чехії, пише proukrainu.

Як повідомляє Європейська комісія, якщо будуть причини для надання тимчасового захисту (тобто й надалі триватимуть військові дії на території України), то комісія пропонуватиме продовжити візи до березня 2025 року. Домовитися обіцяють до кінця жовтня 2023 року. Міністерство внутрішніх справ Чехії вже повідомило, що готує законопроєкт про продовження перебування. Процедура описана в нових поправках до закону Lex Ukrajina.

Як продовжити тимчасовий захист до 2025 року

Процедура буде подібною до того, як це відбувалося цього року. Спочатку потрібно буде зареєструватися на сайті МВС Чехії, далі прийти на призначений термін до відділення OAMP для вклейки візи. Обов’язково необхідно вказати адресу проживання в Чехії та назву і місце школи, яку відвідує дитина. Ці дані також треба буде підтвердити документально під час особистого візиту.

Що чекає на українців після тимчасового захисту?

Але що буде після 2025 року? Незважаючи на те, що поки ЄС не визначився щодо продовження тимчасового захисту до 2025 року, уряди європейських країн уже міркують про подальшу долю біженців. Павла Новотна, директорка Департаменту притулку та міграційної політики МВС Чехії (OAMP), раніше повідомляла, що Чехія тільки розглядає різні способи, як оформити подальше проживання українців. Зокрема, триває обговорення двох варіантів: чи враховуватимуть період перебування з тимчасовим захистом для отримання постійного місця проживання або статусу довготривалого резидента ЄС.

У поправках до Lex Ukrajina з’являється пункт про повернення українців

У нових поправках серед пунктів Lex Ukrajina додали такий: c) asistovaný dobrovolný návrat, що означає – допомога з добровільним поверненням. Якщо уряд Чехії ухвалить таке рішення, то МВС Чехії забезпечить допомогу з добровільним поверненням. Така допомога означає оплату деяких витрат щодо повернення на територію України та необхідне консультування.

Водночас уряд визначить види допустимих витрат і максимальний розмір коштів. Така допомога може бути надана лише один раз. Подати заявку можна буде не пізніше, ніж через три місяці з дати припинення тимчасового або міжнародного захисту.