- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Спеціальний дозвіл на довгострокове перебування у Чехії: що це і як його отримати українцям?
Дозвіл відкриває нові горизонти для тих, хто планує залишитися в Чехії на тривалий час
У Чехії триває адаптація законодавства для українців з тимчасовим захистом, і одним із важливих нововведень є можливість отримання спеціального дозволу на довгострокове перебування у 2025 році. Цей дозвіл відкриває нові горизонти для тих, хто планує залишитися в Чехії на тривалий час. ProUkrainu.cz розповідає про важливі моменти, які стануть у пригоді для підготовки до процесу.
Тимчасовий захист у 2025 році
На початку 2025 року українці з тимчасовим захистом зможуть зареєструватися для його продовження. Цей процес включає онлайн-реєстрацію, після якої потрібно буде отримати візову наклейку у відповідному відділенні МВС. Процедура знайома багатьом, хто вже подовжував цей статус у минулі роки, але тепер з’являється новий аспект – можливість отримання спеціального дозволу на довгострокове перебування.
Під час онлайн-реєстрації на продовження візи, охочі зможуть виявити інтерес. Це можливо лише за умови електронної авторизації (наприклад, NIA або банківської ідентифікації). Це теж знайома процедура біженцям.
Що таке спеціальний дозвіл на довгострокове перебування?
Цей дозвіл є новим інструментом для тих, хто вже має тимчасовий захист і хоче залишитися в Чехії на довший термін. Важливо підкреслити, що спеціальний дозвіл на довгострокове перебування не замінює статус тимчасового захисту. Якщо ви не відповідаєте всім вимогам, ваш статус тимчасового захисту залишиться без змін.
Хто може отримати цей дозвіл?
Для отримання спеціального дозволу на довгострокове перебування необхідно відповідати низці умов:
- Безперервно проживати в Чехії на підставі тимчасового захисту понад два роки (не поширюється на осіб молодших 18 років).
- Несудимість (відомості з Реєстру судимостей, не поширюється на осіб молодших 15 років).
- Бути економічно незалежним, тобто мати достатній дохід, оподаткований у Чехії. Це відповідь на питання біженців, які працюють дистанційно в Україні й хотіли б податися на спеціальний дозвіл. Ваші доходи мають оподатковуватися в ЧР, тільки так ви відповідатимете умовам переходу на довгострокове перебування в Чехії. Щодо економічної незалежності, то в урядовій постанові буде зазначено розмір необхідного доходу та період, який буде враховуватися.
- Незалежність від отримання гуманітарної допомоги (за відповідний період – цей період буде визначено урядовою постановою).
- Відсутність заборгованостей за медичне страхування.
- Мати забезпечене власне житло, про яке було належним чином повідомлено Департаменту з питань надання притулку та міграційної політики МВС (OAMP).
- Мати дійсний закордонний паспорт.
- Відсутність заборгованостей за медичне страхування.
- Відвідування школи дітьми у віці від 6 до 14 років.
Важливо зауважити, що всі ці умови будуть перевірятися ретроспективно за даними державних реєстрів. Тобто, це відбуватиметься автоматично через бази даних. Якщо сім’я претендує на отримання дозволу, умови мають виконуватися всіма членами спільного домогосподарства.
Як подати заяву?
Щоб отримати спеціальний дозвіл, потрібно виявити інтерес під час онлайн-реєстрації для продовження тимчасового захисту. Якщо ви не відповідатимете умовам під час першого туру, але виконаєте їх протягом року, у вас буде можливість взяти участь у наступних турах реєстрації. Виявлення інтересу буде дійсним протягом одного року для всіх можливих турів. Важливо, щоб всі члени домогосподарства, включно з неповнолітніми дітьми, виявили інтерес одночасно.
Спільне виявлення інтересу: хто може?
Подружжя та неповнолітні діти з тимчасовим захистом зобов’язані усі разом виявити інтерес в отриманні спеціального дозволу на довгострокове перебування. Тому не можна, наприклад, щоб інтерес виявили лише батьки, а їхні неповнолітні діти – ні. Для спільного виявлення інтересу вони також можуть додати інших осіб, яких можна вважати частиною спільного домогосподарства.
Хто зобов’язаний спільно виявити інтерес?
- подружжя (зареєстровані партнери або уповноважені представники неповнолітніх дітей, які й самі мають тимчасовий захист),
- їхні неповнолітні діти (неповнолітні діти, інтереси яких вони мають право представляти),
- чоловік та дружина виявляють інтерес окремо в межах власної реєстрації для продовження тимчасового захисту (кожен окремо зобов’язаний заповнити інформацію про другого з подружжя). Крім того, один з батьків зобов’язаний виявити інтерес також про своїх неповнолітніх дітей (віком до 18 років). Це треба зробити також під час власної реєстрації для продовження тимчасового захисту.
Кого можна додати до виявлення інтересу в межах спільного домогосподарства?
- повнолітні діти, що знаходяться на утриманні,
- батьки старші 65 років,
- батьки незалежно від віку, які не в змозі самі про себе дбати через стан здоров’я.
Цих осіб, які хочуть приєднатися до спільного виявлення інтересу, може під час своєї реєстрації для продовження тимчасового захисту додати один з подружжя (зі спільного домогосподарства, до якого ці особи додаються). Водночас ці особи зобов’язані в межах власної реєстрації вказати особу, яка їх зазначила у виявленні інтересу для спільного домогосподарства.
Ці особи можуть виявити інтерес також окремо під час власної реєстрації для продовження тимчасового захисту. Однак в такому разі їхня економічна незалежність (доходи) буде розглядатись окремо, у результаті чого вони, можливо, не виконуватимуть цю умову.
До спільного домогосподарства не належать інші члени сім’ї та інші особи, які проживають за спільною адресою, навіть якщо це партнер або партнерка, з яким/якою не перебувають у шлюбі.Такі особи будуть мати можливість виявити інтерес в межах власної реєстрації.
Крім того, до спільного домогосподарства не належать члени родини, які мають інший вид дозволу на перебування (наприклад, робочу карту). Вони не будуть розглядатися в межах спільного домогосподарства (наприклад, її доходи не можуть бути доданими до доходів спільного домогосподарства).
Реєстрація для отримання спеціального дозволу на довгострокове перебування буде проходити у декілька турів. Умови для його отримання буде уточнено урядовою постановою завжди перед кожним окремим туром, а детальніша інформація щодо їхнього виконання буде поступово публікуватися на урядовому порталі frs.gov.cz.
Що дає спеціальний дозвіл?
Цей дозвіл надає право на перебування в Чехії на п’ять років з вільним доступом до ринку праці. Також не потрібно буде проходити адаптаційно-інтеграційний курс.
Однак з ним пов’язані деякі обов’язки:
- Сплата адміністративного збору за кожну видану картку дозволу (2 500 крон для дорослих, 1 000 крон для дітей).
- Обов’язкове медичне страхування.
- Відсутність права на деякі соціальні виплати, наприклад, допомогу на житло чи виплати на дітей.
Спеціальний дозвіл на довгострокове перебування в Чехії є проміжною стадією між тимчасовим захистом і постійним проживанням. Розглянемо ключові аспекти, пов’язані з цим дозволом.
Медичне страхування
Одним з найважливіших обов’язків для осіб, які отримали спеціальний дозвіл на довгострокове перебування, є обов’язок бути застрахованим.
- Працевлаштовані особи:Якщо ви офіційно працевлаштовані, то автоматично включаєтесь до системи державного медичного страхування, яке оплачує ваш роботодавець. Це є стандартною практикою в Чехії.
- Непрацевлаштовані особи:У разі, якщо ви не працюєте, ви зобов’язані самостійно придбати комплексне медичне страхування. Це означає, що всі витрати на медичне обслуговування будуть покриватись за рахунок придбаного вами страхового пакету.
- Діти та молодь до 18 років:За медичне страхування неповнолітніх відповідає їх законний представник, який має оплатити витрати на державне медичне страхування. Це забезпечує доступ до медичних послуг для осіб, які ще не досягли повноліття.
Відсутність права на соціальні виплати
Це важливе обмеження для тих, хто отримає спеціальний дозвіл на довгострокове перебування, зокрема, люди не зможуть подаватися на:
- Допомога на житло
- Позачергова негайна допомога (MOP)
- Допомога по догляду за дитиною
- Виплати на дітей та інші подібні соціальні пільги
Крім того, власники такого дозволу не отримують персонального ідентифікаційного номера (rodné číslo), який є важливим для доступу до певних державних послуг у Чехії.
Зміна мети перебування
Ті українці, які отримають спеціальний дозвіл на довгострокове перебування, можуть подати заяву на зміну мети перебування. Це може включати:
- Дозвіл на перебування з метою спільного проживання сім’ї
- Дозвіл на перебування з метою навчання
- Дозвіл на перебування з метою науково-дослідної роботи
- Синю карту (дозвіл на роботу для висококваліфікованих спеціалістів)
Спеціальний дозвіл на довгострокове перебування – це не trvalý pobyt
Спеціальний дозвіл на довгострокове перебування суттєво відрізняється від дозволу на постійне проживання (trvalý pobyt). Це два різні типи дозволів з різними правами та обов’язками. Наприклад, спеціальний дозвіл не надає автоматичного доступу до всіх державних пільг, доступних для осіб з постійним місцем проживання.
Отримання дозволу на постійне проживання
Особи, які мають спеціальний дозвіл на довгострокове перебування, можуть подати заяву на постійне проживання після 5 років безперервного перебування в Чехії. При цьому час, проведений на основі спеціального дозволу, зараховується повністю, а перебування за тимчасовим захистом — наполовину.
Процес отримання спеціального дозволу: як відбуватиметься?
Процедура включає кілька етапів:
- Виявлення інтересу: під час онлайн-реєстрації для продовження тимчасового захисту.
- Внесення до списку: він буде непублічним, та розгляд відповідності умовам на основі даних державних реєстрів.
- У разі успішного розгляду:Реєстрація на отримання спеціального дозволу.Запис на зняття біометричних даних.Видача біометричної картки дозволу.
- У разі невідповідності умовам:Отримання інформації про невиконані умови та можливість участі в наступних турах, якщо такі будуть оголошені.
Що робити у разі невідповідності умовам?
Якщо біженці не відповідають умовам для отримання спеціального дозволу в першому турі, вони зможуть виконати ці умови у майбутньому. Якщо на момент реєстрації умови не виконані, але це станеться протягом року, особа зможе взяти участь у наступних турах.
Важливо: Умови можуть змінюватися в наступних турах, тому варто слідкувати за оновленнями.
Як підготуватися вже?
Для успішного отримання спеціального дозволу на довгострокове перебування рекомендуємо вже зараз перевірити свою відповідність умовам: подбайте про наявність стабільного доходу, відсутність заборгованостей і дійсність вашого закордонного паспорта.