Становище українських біженців у Чехії може погіршитися в серпні

Багато хто зводить кінці з кінцями і може опинитися "на вулиці".

Становище українських біженців у Чехії може погіршитися в серпні

Незважаючи на зміну підтримки українців із тимчасовим захистом у Чеській Республіці на початку липня цього року, їхнє становище щодо допомоги та житлового розміщення загалом залишається стабільним. Про розвиток ситуації сьогодні говорила робоча група, яка займається адаптацією та інтеграцією новоприбулих, повідомляє ProUkrainu із посиланням на дані Міністерства праці та соціальних справ (MPSV).

Система підтримки біженців змінилася з початку липня. Організації з надання допомоги біженцям критикували як зменшення допомоги, так і її налаштування. Застерігали від втрати житла біженцями. Вони очікують погіршення ситуації в серпні.

Однак не недооцінюють ситуацію

“Незважаючи на зміни до пакету законів Lex Ukrajina V, які набули чинності на початку липня, ситуація з наданням допомоги та розміщенням біженців залишається стабільною”, – наголосили в міністерстві. Однак додали, що не недооцінюють ситуацію. Групою адаптації та інтеграції біженців керує урядова уповноважена з прав людини Клара Шимачкова Лауренчикова. Вона провела переговори у приміщенні МPSV, однак подробиць у міністерстві не повідомили.

Близько 70 тисяч українських біженців проживали в закладах термінового житлового розміщення (гуртожитки, хостели, готелі тощо) ще в червні — до введення змін. З них 30 тисяч не входили до числа так званих вразливих категорій населення, яким держава продовжує оплачувати нічліг у цих закладах. Ще 31,5 тисяч людей проживали у 12 тисячах квартир за рахунок солідарного внеску. У новому реєстрі квартир для біженців у MPSV було зареєстровано 8,2 тисяч квартир на 13 тисяч осіб. У Мінпраці не повідомляють, скільком людям з початку липня держава припинила сплачувати за екстрене житло та скільки людей втратили житло в солідарних домогосподарствах. 

Біженцям важко зводити кінці з кінцями, деякі повертаються навіть на прифронтові території

«У нас є інформація з місць. Ми боялися складніших наслідків. Наростання поки відбувається поступово. Ми чуємо про десятки людей, а не про сотні», — розповіла Клара Боумова з Консорціуму неурядових організацій, що працюють з мігрантами в Чеській Республіці, відповідаючи на запитання про те, чи десь виселяють біженців. За її словами, про тих, хто втрачає житло, подбали — завдяки доброзичливості деяких закладів житлового розміщення та адміністрації країв. Десь, про всяк випадок, створюють наметові містечка, наприклад, у Плзені.

За словами представників некомерційних організацій, його послугами наразі користуються одиниці. «Зараз настав перехідний період. Ми припускаємо погіршення ситуації в серпні», – каже Катержіна Досоуділова з організації “Людина в скруті”.

Організації критикують налаштування способу виплат допомоги. Вони зазначають, що біженці в Чехії працюють за низьку зарплату. Якщо вони навіть отримають соціальну допомогу, то їм буде важко зводити кінці з кінцями та платити за житло. На думку експертів з некомерційного сектору, умови надання допомоги спонукають людей працювати нелегально. Тут може бути ризик експлуатації. Деякі люди також примусово повертаються в Україну, навіть на прифронтову територію, зазначила Боумова. У разі великої кількості біженців, які опиняться зі дня на день “на вулиці”, великі міста, краї та рятувальники можуть встановити наметові містечка. 

Список категорій вразливих осіб недостатній

Недержавні організації не вважають достатнім і список вразливих осіб. Наприклад, до нього не входять люди, які тривалий час страждають на важку чи невиліковну хворобу, наприклад біженці, хворі на рак. Згідно з п’ятою поправкою до пакету законів Lex Ukrajina, від 1 липня була припинена виплата солідарної допомоги людям, які прийняли біженців у свої оселі чи квартирі безкоштовно або тільки за оплату енергоносіїв.

Біженцям, які можуть працювати, держава оплачує лише перших п’ять місяців у закладах екстреного житлового розміщення. Після цього вони повинні платити за себе самі, або їм доведеться переїхати в інше місце. Якщо їхні заробітки та заощадження не покривають навіть прожиткового мінімуму та встановлених витрат на проживання, Центр Зайнятості додає цю суму та виплачує їм гуманітарну грошову допомогу. На житло виплачується 2400 крон на місяць, а в зареєстрованій квартирі – 3000 крон.