- Категорія
- Політика
- Дата публікації
Тимчасовий захист українців у ЄС можуть продовжити ще на рік, можливо і на довше
Міністр внутрішніх справ Чехії вважає, що ЄС продовжить захист українців, оскільки війна триває.
Тимчасовий захист українських біженців від російського військового вторгнення, можливо, буде продовжений в Європейському Союзі ще на рік — до березня 2025 року. Це припустив міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан під час парламентських слухань. За словами міністра, наразі в Чехії зареєстровано 343 тисячі українських громадян з активною реєстрацією тимчасового захисту.
“За попередніми даними, Єврокомісія хоче продовжити тимчасовий захист на один рік — до березня 2025 року. На жаль, не схоже, щоб конфлікт (між росією та Україною) добігав кінця”, – сказав Ракушан, повідомило ЧТК. За його словами, також з’являються пропозиції, згідно з якими тимчасовий захист може бути продовжений до трьох-чотирьох років.
“Я не вважаю це щасливим рішенням. Але я думаю, що в разі завершення конфлікту ми, як Європейський Союз, повинні мати можливість швидко відреагувати”, – сказав Ракушан.
За його словами, Єврокомісія хотіла б узгодити процедуру з державами-членами після закінчення війни та після закінчення тимчасового захисту. За словами міністра, йдеться про те, щоб держави-члени не ставилися до українців невиправдано по-різному. І щоб, наприклад, не було вторинного переміщення цих людей через жорсткіші правила в деяких країнах. “Європейська комісія хоче єдиного принципу включення цих людей в систему”, – зазначив Ракушан. Посилаючись на соціологічні дослідження, він оцінив, що в Чехії може залишитися близько 120 тисяч українців.
Кількість чоловіків зростає
Наразі, за словами міністра, кількість українських чоловіків у Чехії зростає. “Ми не маємо можливості кадрувати тих, хто прибуває до нас, і застосовувати український закон про мобілізацію”, – сказав Ракушан на зауваження депутатів про те, що в Україні призову на військову службу підлягають чоловіки від 18 до 60 років. Ракушан зазначив, що зростає кількість українців, які пройшли військову службу або були звільнені від військової служби. «Тож логічно, що в міру розвитку війни кількість чоловіків, які приїжджають на територію Чеської Республіки, також збільшується. Так, і я визнаю, що перша хвиля, коли це були майже виключно матері з дітьми, звичайно, цієї миті вже завершилася”, – сказав міністр.
За словами депутатів, українські прикордонники не можуть пропускати через кордон чоловіків від 18 до 60 років. Ймовірно, за певну оплату ті використовують контрабандистів. Ракушан зазначив, що не стверджує, що немає людей, які якимось чином ухилялися від своїх зобов’язань перед Україною. Але підкреслив, що “Чехія повна не дезертирів, а біженців від огидної російської війни”. Якщо українець відповідає критеріям для тимчасового захисту, законного права на його депортацію немає, додав він.