У Чехії дали шість років місцевому жителю, який допомагав ЛДНР

Йому вдалося довести, що він не брав участі у бойових діях.

У Чехії дали шість років місцевому жителю, який допомагав ЛДНР

Найвищий суд Чехії у Брні підтвердив вирок Лукашу Новачеку, причетному до діяльності проросійських сепаратистів на сході України. Новачек відсидить шість років в ув’язненні. Такий вирок йому присудили суди нижчих інстанцій.

Найвищий суд приймав рішення без публічних слухань. Про результати повідомила речниця Крайового суду в Плзні Яна Рубашова, повідомляє “Блеск“. Саме Плзеньський суд розглядав справу чоловіка з Карлових Варів як перша інстанція. Він засудив Новачека до 20 років ув’язнення. Однак, за вироком апеляційного Високого суду в Празі, не було підтверджено, що чоловік брав безпосередню участь у боях.

У апеляції Новачек стверджував, що діяв у “фактичній помилці”. Згідно з попередньою заявою адвоката, Новачек, як неспеціаліст, не міг здогадуватися, що сепаратистські (у документах суду їх називають “повстанськими”) території на сході України не є республіками з регулярною армією. Він не розумів, що вчиняє злочин участі в організованому злочинному угрупованні, або навіть терористичних актах.

Однак, за словами Найвищого суду, Новачек був достатньо обізнаний із ситуацією в Україні та характером повстанських військ, які воюють проти уряду суверенної держави. «Обвинувачений принаймні усвідомлював, що бере участь у діяльності збройних, військово організованих сепаратистських сил, які насильницько порушують територіальну цілісність і суверенітет України, і ідентифікував себе з такою метою», – йдеться в рішенні Найвищого суду.

Хлопець зізнався, що приїхав в Україну через Росію в липні 2015 року і пробув там півроку в казармах сепаратистів. Але він заперечував, що брав активну участь у військових завданнях. Він стверджував, що працював переважно на кухні. Також казав, що ремонтував школу та лікарню, розчищав уламки після бомбардування. У січні 2016 року він переїхав до Москви, подав документи на отримання паспорта у посольстві Чеської Республіки та повернувся до Чехії.

Спочатку в обвинуваченні йшлося, що хлопець також працював у розвідці, в караулі та патрулював, а також воював проти українських військ. Доказами були його фотографії у формі та зі зброєю або розмови в соцмережах. Однак Новачек все пояснював тим, що він просто “бавився” і “хвалився”, а фотографії боїв насправді стягнув з Інтернету. На думку Найвищого суду, не вдалося спростувати ці факти на його захист, тому він значно пом’якшив вирок.

Це не перший чех, засуджений за підтримку сепаратистів. Чеські суди вже розглядали кілька справ, пов’язаних з боями між проросійськими сепаратистами проти України. Білоруса Олексія Фадєєва засудили до 21 року в’язниці, Мартіна Кантора, який переховується від правосуддя — на рік менше. Вирок 21 року позбавлення волі, винесений Мартіну Сукупу, поки що не набрав чинності. Притягнено до відповідальності й інших осіб.