У Чехії розслідують 73 кримінальні справи про схвалення вторгнення Росії

З них 37 перебувають на стадії слідства, тобто фігурантам ще не було висунуто офіційних звинувачень.

У Чехії розслідують 73 кримінальні справи про схвалення вторгнення Росії

Наразі чеська поліція веде 73 кримінальні справи про публічне схвалення російського вторгнення в Україну. З них 37 перебувають на стадії слідства, тобто фігурантам ще не було висунуто офіційних звинувачень. Про це порталу iDNES у п'ятницю, 2 вересня, повідомив генеральний прокурор Чехії Ігор Стржиж.

За його словами, на даний момент у базі слідчих числиться 254 звернення про можливі правопорушення, пов'язані з війною в Україні. У 73 випадках йдеться про публічне схвалення розв'язаної Росією війни та агресивної політики Кремля. Щодня від громадян надходять кілька десятків подібних повідомлень, які потім перевіряються.

Стржиж зазначив, що злочинність таких діянь завжди визначається індивідуально та залежить від кількох факторів, у тому числі від серйозності та інтенсивності висловлювань. Злочином зазвичай вважаються лише екстремальні висловлювання, зроблені через ЗМІ, соціальні мережі, Інтернет чи масових зборах.

«Необхідно також розрізняти характер висловлювання, щоб не плутати схвалення війни з формою висловлювання політичної чи історичної думки, яка повністю захищена конституцією. Іншими словами, для того, щоб усне висловлювання було визнано злочинним, рівень його серйозності має досягати високого ступеня протиправності та соціальної шкоди», - сказав генпрокурор.

Нагадаємо, майже відразу після початку війни генпрокуратура і поліція Чехії попередили мешканців, що публічне схвалення вторгнення Росії в Україну або дій російського керівництва в цьому зв'язку може трактуватися як кримінальний злочин і підпадати під одну з двох статей: «схвалення скоєного кримінального злочину» або « заперечення, схвалення, виправдання геноциду».

У першому випадку порушнику загрожує до року в'язниці, у другому – від шести місяців до трьох років. Потім поліція опублікувала друге попередження, повідомивши, що моніторить соціальні мережі щодо постів і коментарів зі схваленням агресії РФ.