У Чехії зараз вирішують, на яких умовах продовжуватимуть статус тимчасового захисту для біженців з України

Внесення поправок до закону триває до початку листопада. Прийматимуть його у прискореному порядку, тобто так, щоб він набув чинності із січня 2023 року.

У Чехії зараз вирішують, на яких умовах продовжуватимуть статус тимчасового захисту для біженців з України

Міністерство внутрішніх справ Чехії готує зміни до закону, відомого як «Лекс Україна», де розписані права та обов'язки українських біженців. Поточна версія передбачає, що термін дії тимчасового захисту закінчується 31 березня 2023, тому потрібно внести зміни щодо продовження.

У той же час, поправка до закону запроваджує низку нових змін, пише 420on.cz. Наприклад, закон обмежує максимальну тривалість безкоштовного проживання, за яке сплачує держава. До того часу чіткого обмеження за часом не було – зараз закон говорить про те, що житло «як правило» надається на певний термін. Однак поправка у законі передбачає замінити слово на «максимальну кількість днів» та вказує конкретну кількість.

Зокрема, замість одного місяця біженці можуть перебувати у тимчасовому приміщенні, наприклад, у спортзалі максимум 30 днів. Розміщення у готельних номерах можливе максимум на 150 днів.

Після цього постачальники житла можуть укласти з біженцями письмові угоди та продовжувати надавати їм житло за гроші, про що вони зобов'язані повідомити регіональне управління.

У документі, який пояснює зміни у законі, зазначається, що також діятиме правило про підсумовування періодів – тобто не можна буде перші 30 днів перебувати у так званому аварійному притулку, а потім 150 днів – у тимчасовому житлі.

Хороші новини для власників житла

Законопроект передбачає збільшення суми, яку держава має виплачувати постачальникам житла як компенсацію. Замість нинішніх 200-350 крон вони отримуватимуть від 300 до 450 крон.

«З огляду на нинішнє підвищення цін, спочатку встановлені суми не відповідають реальним витратам», – йдеться у пояснювальному звіті.

Поза пільговою системою

Поправка до закону «Лекс Україна» також передбачає, що сотні тисяч людей із тимчасовим захистом не зможуть користуватись усіма послугами чеської соціальної системи. Зважаючи на все, йдеться саме про соціальні, а не про гуманітарні виплати.

Закон про державну соціальну підтримку передбачає, що допомогу можуть отримати і іноземці, які мають зареєстроване перебування у Чехії понад 365 днів. Однак, поправка додає пункт, який говорить про те, що особи з тимчасовим захистом не вважаються особами, які мають прописку в Чеській Республіці.

«Я б не розраховував на те, що ми повністю допустимо українських біженців до соціальної системи Чехії, насамперед тому, що не можемо собі цього дозволити технічно та з погляду кадрів», – пояснив міністр праці Маріан Юречка.

Вказуйте правильну адресу

У правках до закону йдеться і про нові умови для затвердження виплат допомоги для біженців. Місце проживання у заяві на отримання допомоги має співпадати з адресою, зазначеною в основному реєстрі. Тобто якщо при переїзді біженці не повідомлять установук про зміну адреси, вони не матимуть права на підтримку від держави.

Ще одна зміна полягає в тому, що в тих випадках, коли у заявників виникають труднощі з документальним підтвердженням певних фактів, вони можуть написати письмову заяву. Закон вимагає підтверджувати насамперед доходи, соціальні умови та умови проживання.

Як продовжувати тимчасовий захист?

Поправки до закону також передбачають два варіанти, як на початку наступного року сотні тисяч біженців можуть продовжити тимчасовий захист до березня 2024 року.

Перший варіант передбачає онлайн-реєстрацію не пізніше березня на сайті Міністерства внутрішніх справ та подальший особистий візит до відділення, де біженці отримають нове візове вклеювання.

«Підтвердять особистість біженця та його основні дані. При необхідності потрібно буде надати підтвердження про проживання, яке стосується лише частини іноземців», – йдеться у звіті.

Закон визначає, що іноземець буде зобов'язаний вказати місце проживання, а якщо є діти, то також назву та адресу школи, де дитина зареєстрована для обов'язкового відвідування школи.

Якщо до кінця вересня 2023 року біженці особисто не продовжать тимчасовий захист, вони втрачають цей статус.

Другий варіант розглядає лише повторну реєстрацію онлайн без необхідності особисто йти до відділення МВС та фізично вклеювати нову візу.

"Іноземці отримали б тільки підтвердження того, що вони пройшли реєстрацію, необхідну для продовження тимчасового захисту, а успішна реєстрація означатиме фактичне продовження посвідки на проживання у формі тимчасового захисту", - пояснюється у звіті.

Крім того, законодавці наголошують, що 65 відсотків заявників, які мають право на отримання гуманітарної допомоги, спілкуються з установами через електронний зв'язок.

«Допомогу з реєстрацією можуть надати громадські організації або Центри сприяння інтеграції іноземців», – йдеться у пояснювальному звіті.

Правки також стосується ситуацій, коли біженці звертаються за тимчасовим захистом після закінчення терміну дії першої візи. Наприклад, оскільки не встигають зареєструватися протягом цього часу. Як раніше повідомляло видання Seznam Zprávy, у таких ситуаціях ніщо не заважає їм подати нову заяву, але враховуватиметься і попередній період перебування в Чехії. Це означає, що вони більше не матимуть права на безкоштовне медичне страхування або право на гуманітарну допомогу.

Внесення поправок до закону триватиме до початку листопада. Прийматимуть його у прискореному порядку, тобто так, щоб він набув чинності із січня 2023 року.