- Категорія
- Політика
- Дата публікації
У ЄС не формуватимуть батальйони для ЗСУ з українських біженців
Подібний наратив – чергова російська дезінформація.
Російські ЗМІ пишуть про те, що нібито в Європі «вирішили позбутися українських біженців і тому облік громадян Незалежної призовного віку може закінчитися мобілізацією до ЗСУ».
Подібний дезінформаційний наратив неодноразово поширювався кремлівськими ресурсами, зокрема, щоб вказати на нестачу мобілізаційного ресурсу в Україні.
На підтвердження цього фейку російські Telegram-канали пишуть, що МВС Австрії та Німеччини нібито почали рахувати біженців призовного віку з України.
Насправді ж такі заяви не мають під собою жодних правових підстав. Українські дипломатичні установи не можуть депортувати українців для мобілізації до ЗСУ, як і структури в ЄС не уповноважені формувати будь-які підрозділи з українців на своїх територіях.
Державна прикордонна служба України може повертати в Україну лише чоловіків-військовозобов'язаних, які незаконно намагаються перетнути кордон під час військового стану, і хто не має підстав для набуття статусу біженця. Це пояснив в ефірі телемарафону представник Держприкордонслужби Андрій Демченко.
Наразі військовозобов'язані українці, які виїхали за кордон більш ніж на три місяці, повинні стати на військовий облік у закордонних дипустановах України. Йдеться про всіх переселенців, які від початку повномасштабної війни живуть за кордоном. У той же час закордонні представництва не уповноважені видавати повістки українцям. Також диппредставництва не мають повноважень депортувати військовозобов'язаних чоловіків до України.
«Військовий облік у закордонних дипломатичних установах – це скоріше декларативний механізм з'ясування даних громадян України. Ігнорування цієї норми не є підставою для депортації. Правових підстав дипломатичні установи на це не мають», — заявив військовий адвокат Ярослав Жукровський у коментарі для Громадське .
Також у Євросоюзі запевнили, що не депортують нікого проти його волі, й що немає намірів обмежити в'їзд чоловіків з України. Для Європи всі українці, які прибули до регіону після початку повномасштабного вторгнення, потрапляють під захист Директиви про тимчасовий захист.