У Литві знову нагадали, що українці мають вивчати литовську

За рік розпочнуться перевірки.

У Литві знову нагадали, що українці мають вивчати литовську

Литва з перших днів війни підтримує Україну та її мешканців, яким довелося залишити батьківщину. Компанії та різні установи працевлаштували чимало українців, вони працюють у магазинах, кафе та ресторанах, готелях, центрах логістики, освітніх закладах, медустановах, аптеках.

За словами представників Держінспекції з мови, одні українці працюють у торгових залах, інші водіями чи підсобними працівниками, яким доводиться спілкуватися із клієнтами лише мінімально. Але є й ті, хто працює в касі, офіціантами в кафе, медсестрами у лікарнях та поліклініках, консультантами в аптеках, вчителями та їх помічниками у школах, бухгалтерами та менеджерами у компаніях. Тому, зазначає інспекція, ці працівники мають знати литовську на рівнях A2 та B1.

Наразі біженці з України можуть одразу влаштуватися на роботу туди, де необхідне знання державної мови, питання їх спілкування з клієнтами/пацієнтами має вирішувати роботодавець, особливо у сферах охорони здоров'я та безпеки. Але за 24 місяці вони мають володіти литовським на тому рівні, на якому це потрібно в конкретному місці. Термін рахують з моменту набуття статусу біженця.

"Мовні пільги для українців не є приводом для недотримання лінгвістичних прав громадян Литви. Хочемо звернути увагу на те, що споживачі у всіх випадках мають право на отримання інформації та послуг литовською мовою, незалежно від громадянства та статусу працівника. Тому в магазині чи іншому місці, де доводиться спілкуватися з клієнтами, має бути працівник, який володіє литовською, щоб він міг підтримати та допомогти українському колезі", – йдеться в прес-релізі інспекції.

На касах, де працюють українці, інспекція рекомендує встановлювати відповідні інформаційні повідомлення про те, що на касі працює українець. Деякі компанії використовують значки, на яких зазначено, що працівник не говорить литовською.

Нагадаємо, що 16 березня 2023 року Держінспекція з мови вже інформувала міністерства та муніципалітети про те, що за рік розпочнуться перевірки українців на знання литовського. Відповідні сертифікати має пред'являти роботодавець.