У РФ почнуть перевіряти українців, які могли зберегти громадянство України

Відповідно до закону Росії, особи, які відмовилися від українського громадянства, не повинні вчиняти дій, пов'язаних із реалізацією прав та обов'язків громадян України.

У РФ почнуть перевіряти українців, які могли зберегти громадянство України

Президент Росії Володимир Путін підписав указ, який затверджує порядок взаємодії державних органів щодо проведення перевірок дотримання росіянами, які раніше відмовилися від громадянства України, взятих на себе зобов'язань. Відповідний документ розміщено на офіційному порталі правової інформації.

У березні Путін підписав ухвалений Держдумою закон, згідно з яким росіяни, які відмовилися від українського громадянства, зобов'язані не вчиняти дій, пов'язаних з реалізацією прав і виконанням обов'язків, передбачених для громадян України. Зокрема, їм забороняється одержувати чи використовувати український паспорт чи інші документи (за винятком особливо зазначених у законі випадків). Указ Володимира Путіна уточнює порядок дій МВС у разі порушення цієї вимоги.

Якщо працівники МВС виявлять порушення вимог, дані про це направлять до територіального органу МВС. Після цього перевірку розпочне орган, який прийняв заяву людини про небажання перебувати у громадянстві України. За результатами перевірки може бути винесено особливий припис (форма якого також затверджена указом), де йдеться, що «підтверджено факт недотримання громадянином Російської Федерації, який вважається таким, що не має громадянства України, обов'язки не вчиняти дій, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків, передбачених для громадян України».

Згідно із законом, з моменту винесення такого припису, людина, яка отримала громадянство Росії, знову вважається громадянином України і подавати російській владі заяву про відмову від другого громадянства не може протягом десяти років.

Зі статистики МВС РФ випливає, що у 2022 році російське громадянство отримали 691 тис. осіб (проти 735 тис. у 2021-му). Найчастіше громадянства РФ набували громадяни України (296 тис.).

Херсонська та Запорізька області, а також так званих ДНР та ЛНР були примусово включені до складу Росії у вересні 2022 року. Жителі регіонів автоматично стали громадянами Росії. Тепер, якщо вони скористаються українськими документами, у них можуть забрати російський паспорт.