- Категорія
- Політика
- Дата публікації
У Росії перебуває в рази менше біженців з України, ніж заявляє влада
Російська влада заявляє, що в країні перебуває 5,3 млн українців.
За останніми даними ООН, кількість біженців з України досягла 8 млн людей у всьому світі. Найбільше українців прийняла Росія — 2,8 млн. людей. Це більше, ніж Польща та Німеччина разом узяті. При цьому російська влада заявляє, що в країні ще більше біженців — 5,3 млн осіб. Однак ця цифра може бути завищена у кілька разів, випливає з доповіді фонду «Громадянське сприяння», пише «Нова-Європа».
У жовтні 2022 року голова Ради Безпеки РФ Микола Патрушев на одному із засідань заявив, що «близько п'яти мільйонів жителів Донбасу та південно-східних регіонів України знайшли притулок у Росії». Схожу цифру в листопаді озвучив заступник голови МНС Анатолій Супруновський — за його словами, в Росії перебуває близько 4,8 млн. біженців з України. Вже у лютому, за повідомленнями ТАРСу, кількість біженців досягла позначки 5,3 млн.
Основним джерелом інформації про прибуття українських біженців став саме ТАРС. У квітні, за даними ТАРС, до Росії прибув мільйон людей, у червні — два мільйони, у серпні повідомлялося про три мільйони, у вересні — про чотири, а вже у грудні — про п'ять мільйонів людей. Усі ці дані виданню передавало неназване джерело у силових структурах.
Дані, які використовував ТАРС, швидше за все, взяті з відкритої статистики ФСБ про перетин кордонів, припускає автор доповіді. Однак до цієї статистики включені не лише вимушені переселенці та біженці, а всі, хто перетинав кордон, у тому числі й кілька разів.
— У Росії відсутня нормальна статистика щодо біженців. Це безпосередньо пов'язано з тим, що російська влада зруйнувала інститут притулку (за 2022 рік тимчасовий притулок отримали всього 97,5 тисяч осіб, а офіційний статус біженця було надано всього п'яти людям — прим.). Ми довго думали, чи можемо ми вказати приблизну кількість біженців з України, але вирішили, що можемо тільки сказати, що реальна кількість в рази менша від того, про що говорить ТАРС і російські чиновники, — зазначає автор доповіді, аналітик Комітету «Громадянське сприяння» Костянтин Троїцький. .
Побічно оцінити кількість біженців можна за обсягами матеріальної допомоги. Так, уряд виділив 12,3 млрд рублів як одноразову матеріальну допомогу для прибулих з України. Розмір цієї виплати складає 10 тисяч рублів на особу. На підтримку пенсіонерів, інвалідів, сімей з дітьми влада витратила ще 10,5 млрд рублів. Виходячи з розрахунку, Троїцький припускає, що в Росії знаходиться близько 1,2 млн громадян України. Однак, навіть цю цифру не можна назвати точною.
— Одноразові виплати російська влада здійснює вже більше року, тобто багато людей, які їх отримали в Росії, могли виїхати до третіх країн, повернутися до України, а якась частина — отримати російське громадянство. Крім того, є ймовірність, що ці виплати отримували не лише біженці. Крім того, є дуже висока ймовірність того, що ці виплати отримували далеко не тільки біженці, а частина біженців, навпаки, ці виплати так і не отримала. Скільки було тих та інших випадків встановити, як на мене, неможливо, оскільки в Росії правовий механізм визнання біженцями не функціонує, — пояснює Троїцький.
Про те, що в Росії немає 5,3 млн біженців з України, свідчить також і міграційна статистика. За даними МВС, за 2022 рік на міграційний облік стало більше мільйона людей з України, і майже 84,5 тис. — із ЛДНР. Однак і це неточна цифра, оскільки одна людина може стати на облік кілька разів на рік, або виїхати в іншу країну.
З тієї ж статистики МВС випливає, що за 2022 рік дозвіл на тимчасове проживання отримали 35,8 тис. осіб із України. Це на 21% менше, ніж 2021 року. Свідоцтво ж на кінець року мали 71,3 тис. вихідців з України, що на 24% менше, ніж у 2021. Ймовірно, деякі біженці не вставали на облік зовсім.
— Є статистика МВС за кількістю тих, кому вони надали тимчасовий притулок, але багато хто з біженців з України не бачать сенсу в отриманні цього урізаного та недовгострокового статусу. Крім того, російська влада, керуючись своїми агресивними та божевільними геополітичними проектами, взяла установку щодо асиміляції українців, тому вона схиляє їх до отримання російського громадянства, а не статусу «тимчасовий притулок» (громадянство РФ у 2022 році отримали 303 тисячі українців). , - переконаний Троїцький.
У доповіді згадуються дані МНС про пункти тимчасового розміщення (ПТР). У листопаді 2022 року заступник голови МНС О.М. Супруновський заявляв, що в Росії діє понад 850 ПТР. Загалом у Росії 1444 таких пунктів. Проживало у цих ПТР близько 42 тисяч осіб. У січні ТАРС повідомляв, що кількість розміщених знизилася і становила близько 40 тисяч осіб, і навіть задіяні ПТР працюють не на повну потужність.
Жодна з цих цифр не говорить про те, що в Росії можуть бути мільйони біженців.
— Можна припустити, що російська влада має реальну статистику щодо вихідців з України. Але на матеріальну допомогу виділено суму явно не з розрахунку перебування в Росії мільйонів біженців, — робить висновок Троїцький.