У Швейцарії можуть скасувати міграційний статус S

Владі доручено вивчити правові, організаційні та процедурні питання у зв'язку з можливим скасуванням у майбутньому статусу S.

У Швейцарії можуть скасувати міграційний статус S

У березні 2022 року Федеральна рада (уряд Швейцарії) вперше в історії країни активувала особливий міграційний статус S. Це сталося після нападу Росії на Україну. Такий міграційний режим дозволяє приймати в країні біженців без звичайної процедури надання притулку. ВНЖ особливого «захисного» статусу S надається українцям та їхнім близьким родичам, вони мають право одразу ж влаштуватися на роботу та відправити своїх дітей до школи.

Крім того, вони можуть виїжджати за кордон та повертатися до Швейцарії. На кінець серпня 2023 року у Швейцарії на основі ВНЖ категорії S проживало близько 65 400 осіб. Згідно із заявою Федеральної ради, зробленою у п'ятницю 29 вересня 2023 року, такий міграційний режим спочатку був орієнтований на швидке повернення таких біженців на батьківщину. На думку Федеральної ради, безпечне повернення в Україну наразі все ще неможливе. Проте Державному секретаріату з міграції (SEM, підрозділ Мін'юсту) та кантонам (суб'єктам федерації) доручено вивчити правові, організаційні та процедурні питання у зв'язку з можливим скасуванням у майбутньому статусу S.

Мета полягає в тому, щоб дати можливість усім заінтересованим сторонам, коли настане час, діяти скоординовано. Можливий план-концепція скасування ВНЖ категорії S повинен містити оперативні заходи, а також рекомендації щодо термінів виїзду, можливих винятків із правил та форм фінансової та іншої підтримки процесу повернення біженців додому. У разі потреби ці рекомендації можуть бути змінені та адаптовані до поточних обставин. І лише після цього Кабмін ухвалить рішення — після консультацій з європейськими країнами — щодо порядку скасування статусу S.

У листопаді 2022 року Федеральна рада ухвалила рішення не скасовувати цей статус принаймні до 4 березня 2024 року. Найближчими тижнями Федеральна рада ухвалить рішення про те, як діяти далі. У країнах ЄС українські військові біженці можуть мати особливий захист ще як мінімум до березня 2025 року.