У українців, які повторно їдуть до Чехії, виникають проблеми

Існує плутанина щодо того, на що мають право біженці, які повернулися.

У українців, які повторно їдуть до Чехії, виникають проблеми

Деякі українці вирішили вдруге залишити рідну домівку та втекти до безпечної Чехії. За словами організацій, які їм допомагають, існує плутанина щодо того, на що мають право біженці, які повернулися, пише Seznam Zprávy .

Російські ракетні удари по Україні та, можливо, російська мобілізація змушують більше українців прибувати до Чеської Республіки у пошуках безпеки. Серед них є й ті, хто приїхав у першу хвилю після початку війни, повернувся на батьківщину, але тепер знову хоче жити в Чехії.

Організації, які допомагають біженцям, не знають, що робити із цією групою. Вони не мають чітких інструкцій щодо того, на що ці люди мають право.

"Ми починаємо з цим стикатися", - підтверджує Магда Фалтова, директор Асоціації інтеграції та міграції.

"Люди вже дзвонять нам і запитують, що робити", - говорить Бланка Толларова з Консорціуму неурядових організацій, які працюють з мігрантами. За її словами, до консорціуму звертаються соціальні працівники з невеликих міст із приводу біженців, які повернулися до України і потім знову приїхали до Чехії.

Найбільш гострі питання пов'язані зі статусом тимчасового захисту, який раніше надали їм у Чеській Республіці. Він дає біженцям фундаментальні переваги: доступ до державного медичного страхування в Чехії, можливість отримання гуманітарної допомоги та доступ до чеського ринку праці.

Найбільш проблемна ситуація може виникнути у тих біженців, які дотримувалися інструкції: при поверненні до України вони відмовилися від тимчасового захисту, щоб не нести претензій через невиплату медичного страхування.

За оперативною інформацією, від захисту відмовилися 13 тисяч українців. Тепер дехто повернувся до Чехії і хоче подати заявку вдруге. Але чи це можливо? На запитання Seznam Zprávy у Міністерстві відповіли, що так, але люди на місцях отримують різну інформацію.

«Я намагався отримати інформацію на цю тему за телефоном довіри Департаменту з питань притулку та міграційної політики. Мені сказали, що після скасування тимчасового захисту повторно звернутися по неї вже неможливо», — каже Елі Йірман, координатор ініціативи Hlavák, яка допомагає біженцям, які прибувають на головний вокзал Праги.

Він каже, що якщо позаминулого тижня ініціатива допомагала щодня приблизно 60 людям, які їхали в Україну, то минулого тижня їх кількість скоротилася вдвічі. У середу волонтери, навпаки, допомогли 9 людям, які повернулися до Чехії. Саме тому Йірман хоче розібратися, які поради давати біженцям найближчими днями.

"Нам теж повідомили по телефону довіри, що якщо люди звернуться знову, то тимчасового захисту вони більше не отримають", - зазначає Бланка Толларова. Це підтверджує і директор Асоціації інтеграції та міграції Магда Фалтова. Водночас, вона додає, що на організаційній нараді в Міністерстві внутрішніх справ вона отримала інформацію, що повторні заявки можливі.

Проблема також полягає в тому, що закон, який називається lex Ukraine і визначає умови тимчасового захисту, прямо не пояснює порядок дій у разі повернення біженця. Він лише встановлює, що біженці, які звернулися по захист в іншій країні Європейського союзу, втрачають право на тимчасовий захист у Чеській Республіці.

«На наш погляд, закон та директиви жодним чином цього не забороняють. Немає причин, через які це не повинно працювати», — каже Магда Фалтова про повторні заявки.

Редакція Seznam Zprávy звернулася до МВС із проханням уточнити, чи мають право на тимчасовий захист українці при повторній втечі з батьківщини чи ні.

За словами Хани Мали з прес-служби, біженці можуть знову клопотати про тимчасовий захист. Процедура подання заяви нічим не відрізняється. «Як і за першої реєстрації, потрібно звернутися до Регіонального центру допомоги Україні (KACPU)», — пояснює вона.

Однак для другої заяви зараховується час, проведений у Чеській Республіці під час першого тимчасового захисту. Це важлива інформація, тому що через це деякі пільги біженцям не продовжуються. «Кожна людина має право на страхування на строк 50 днів. Якщо вона зареєструється вдруге і термін уже минув, вона більше не має права на безкоштовну страховку», — пояснює Хана Мала.

Однак під час укладання договору про розміщення можуть виникнути проблеми. На це вказує Клара Боумова, яка висвітлює тему міграції Charita CR. "Якщо вони отримали житло від держави, їм його виділили і потім вони поїхали, повернувшись, вони не зможуть знову подати заяву на надання житла", - говорить Боумова.

Водночас, вона зазначає, що зараз обговорюється загальноєвропейське рішення, тому що підхід до біженців у різних країнах ЄС відрізняється.

«У Бельгії, коли ви їдете і оголошуєте про це, ваш тимчасовий захист продовжується і діє протягом усього року, ви можете повернутися в будь-який час. Це дуже обнадіює українців», — каже вона, додаючи, що Польща скасовує тимчасовий захист, якщо біженці не в'їжджають до країни хоча б раз на 30 днів.