У які країни їдуть українські біженці у 2024 році

Наразі основним пунктом призначення є Німеччина.

У які країни їдуть українські біженці у 2024 році

Розподіл біженців за останній рік зазнав досить значних змін. Хоча навесні 2023 року в Польщі все ще реєструвалося найбільше українців, що рятуються від російської війни, наразі – основним пунктом призначення є Німеччина. За офіційною статистикою, на її території зараз проживає майже 1,2 мільйона українських біженців. Загалом в ЄС перебуває близько 6 млн українських біженців. Це підрахунки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Ситуація з українцями в Польщі різко змінилася. З понад 1,6 мільйона біженців, яким Польща надала тимчасовий захист, у країні залишаються близько 950 тисяч.

Із Польщі найчастіше їдуть саме до Німеччини, меншою мірою до інших країн Західної Європи. Останні соціологічні дослідження показують, що основною рушійною силою вторинної міграції до Німеччини є вищі заробітки та краще соціальне забезпечення. Переїхати далі на захід їх спонукала рекомендація друзів чи родичів, – це зазначає майже половина тих, хто поїхав з Польщі.

Знизилась кількість українців, що їдуть до Ірландії. З лютого 2022 року до сьогодні близько 107 тисяч громадян України отримали тимчасовий захист в цій країні. Стрімке зростання зупинилося лише через різке скорочення соціальної підтримки новоприбулих. Відповідне рішення уряд Ірландії погодив у травні 2024 року.

У цьому контексті варто нагадати, що не лише в ірландському випадку, а й у німецькому чи австрійському криза українських біженців є лише однією з багатьох – масовий приїзд українців відбувається одночасно з рекордною кількістю біженців з неєвропейських країн, таких як Сирія, Афганістан, Судан чи Венесуела.

Біженці в Канаді та США: українці візи отримують, але в країни не їдуть

Незначна частина українських біженців знаходить притулок в цих країнах. Загалом із лютого 2022 року до Канади та США вирушили понад 400 тисяч українців. Обидві ці держави запровадили спеціальні візові режими для українців. Охочих залишитися в Канаді приймають через програму CUAET (Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel). Вона дає дозвіл на роботу та навчання в країні. Інтерес до участі в програмі високий – нині канадська влада реєструє близько 1,2 мільйона заявок. Приблизно дві третини з них вже погодили, але кількість людей, які скористалися дозволом, значно менша. За останніми даними в рамках програми CUAET до Канади вирушили трохи понад 220 тисяч осіб.

Українці хочуть додому, але є “але”

Значна частина біженців вже повернулася на батьківщину. Станом на початок квітня 2023 року УВКБ ООН зафіксувало понад 11 мільйонів перетинів кордону в напрямку України. Однак ця цифра також включає тих, хто перетинає кордон неодноразово. Міжнародна організація з міграції (МОМ) оцінює реальну кількість репатріантів у 4,5 мільйона осіб.

Плани біженців щодо повернення залишаються незмінними в довгостроковій перспективі: опитування громадської думки по всій Європі показують, що більшість переміщених осіб мають намір повернутися в Україну. Однак і провідні українські чиновники, і незалежні експерти сходяться на думці, що масово біженці повернуться лише за виконання трьох основних умов: робота, житло та безпека.