У яких країнах українці зможуть залишитися після війни

Можливі рішення щодо українців уже обговорюють у Єврокомісії.

У яких країнах українці зможуть залишитися після війни

Європейські країни готують спільну стратегію щодо українських біженців після закінчення тимчасового статусу у 2025 року. Враховуються й дані опитувань, згідно із якими частина людей захочуть залишитися у країні, де вони вже інтегрувалися.

"Думаю, що багато країн і держав-членів ЄС думали про потенційні рішення. У директиві є жорстке обмеження, що вона закінчується через три роки. Тож після цього має бути інший статус для цих людей", – сказала заступниця директора Європейського інституту міграційної політики Жасмін Слотєс у коментарі RFI.

Можливі рішення щодо українців вже обговорюють у Єврокомісії. Спеціальний радник з питань України Лодевейк Ашер запропонував продовжити тимчасовий захист українцям на очікуваний термін відбудови України – приблизно 10 років.

"Зрозуміло, що навіть після другого продовження тимчасового захисту багато переміщених осіб з України навряд чи зможуть безпечно повернутися додому. Це створить невизначеність і може призвести до розбіжностей всередині ЄС, оскільки у держав-членів може виникнути спокуса застосувати різні підходи", – зауважив він.

Фото: Українські біженці у Чехії (gettyimages.com)

Окремі уряди вже обговорюють можливість надати українцям право залишитися в країні на довший час. Наприклад, міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан нещодавно заявив, що Чехія не буде "красти" людей в України, але просити їх виїхати теж не будуть.

"Таким людям треба просто дати можливість, згідно з добре продуманою схемою, залишитись у Чехії", – зазначив він.

В Ірландії у травні прогнозували, що 40% українців (за результами опитування) захочуть залишитися у країні жити і після війни. Зараз Ірландія прихистила майже 100 тисяч людей із України. Тоді в уряді почали прораховувати програму дій – десятки тисяч українців можуть отримати посвідку на постійне проживання, іншим дадуть гроші на повернення додому. Пропонувалося надавати посвідку на проживання тим, хто матиме стабільну роботу та навчання.

Водночас у Британії про намір залишитися після війни на довше також заявили понад половина дорослих українців (дослідження Національної статистичної служби Британії). Тому політики вимагають в уряду розглянути можливість надати українцям більш постійного статусу, щоб забезпечити "якнайбільшу стабільність і певність" для біженців, їхніх роботодавців і громад.

Термін трирічних віз для більшості українських біженців спливе 2025 року. Якщо влада не прийме рішення щодо їх продовження чи надання іншого статусу, близько 100 тисячам українців загрожуватиме видворення.

У Швейцарії розробили план повернення українців додому після закінчення статусу тимчасового захисту, який продовжений до березня 2025 року. 80% (близько 70 тисяч людей) пропонується заохочувати грошима – від 1000 до 4000 євро. Прогнозується, що 20% біженців (14 тисяч осіб) залишаться Швейцарії і після закінчення терміну дії статусу S. Після 5 років безперервного перебування в країні біженці мають право отримати швейцарський дозвіл на проживання категорії "B", який щороку поновлюється.