Українці з окупованих територій тікають до Литви

Вони кажуть, що не хочуть підкорятися російському уряду та воювати проти власного народу.

Українці з окупованих територій тікають до Литви

У той час як Росія продовжує війну в Україні, українці з нещодавно окупованих територій тікають до Литви. Вони кажуть, що не хочуть підкорятися російському уряду та бути змушеними воювати проти власного народу, пише литовське видання LRT .

Вадим та Олена Волошини, які залишили Луганську область України, нещодавно окуповану Росією, дісталися реєстраційного центру в Алітусі за три дні. За їхніми словами, вони проїхали машиною через Росію - Вороніж, Москву - і Латвію. Це був єдиний спосіб залишити окуповану територію, бо росіяни нікого не пускають в Україну.

"Росіяни перевіряли нас протягом шести годин. Перевіряли документи, переглядали телефон, перевіряли повідомлення, фотографували, знімали відбитки пальців", - розповідає Вадим.

За словами українців, на окупованій території діють комендантська година та контрольно-пропускні пункти. Він каже, що на початку війни записався до Сил територіальної оборони Збройних сил України, але його не призвали на військову службу.

"Зараз на окупованій Росією території почалася мобілізація. Чоловіків збирають на вулицях, перед магазинами та відправляють воювати. Дехто поїхав, дехто досі ховається, щоб їх не змусили воювати проти власного народу", - каже Вадим.

"У нашому місті вже є пошта "Луганської народної республіки", а не України [...]. Уряд також російський", - додає Олена.

Схожа ситуація і на інших нещодавно окупованих територіях. Тетяна Собчанко приїхала до Литви з Херсонської області з дочкою та родичами.

Раніше Собчанко працювала вчителькою у Скадовську, місті Херсонської області з населенням близько 17 000 осіб. Наразі близько 70 відсотків населення покинули місто, каже жінка.

"Я ніколи не погоджуся працювати на окупантів. Для мене це незрозуміло. Росія скрізь призначає нову владу. Вони призначають директорів шкіл, мерів, адміністрацію, начальника ополчення. Вони набрали пенсіонерів до ополчення", - каже Собчанко.

Українці сподіваються знайти роботу у Литві. Вони можуть знайти тимчасовий притулок на 72 години в українському реєстраційному центрі в Алітусі, де є 150 місць. Нині до центру щодня прибуває близько кількох десятків біженців. Однак знайти постійне житло дуже складно.

"Кількість житла, що надається громадянами Литви, вже обмежена. Звичайно, муніципальне житло також доступне, і зараз розглядаються різні варіанти", - каже Мантас Струцкас, координатор Алітуського центру для біженців.

За п'ять місяців у Литві було зареєстровано понад 60 000 українців, які рятуються від війни, третина з них – неповнолітні.