Українців, які втекли за кордон під час війни, пропонують обмежувати у правах та штрафувати

Колишній радник Офісу президента вважає, що такі громадяни не повинні нести кримінальної відповідальності.

Українців, які втекли за кордон під час війни, пропонують обмежувати у правах та штрафувати

Колишній радник Офісу президента Олексій Арестович вважає, що військовозобов'язані українці, які незаконно виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року, не повинні нести кримінальну відповідальність. Він запропонував таких громадян обмежувати в правах.

"Як би ми не розверталися до людей обличчям, ми розуміємо, що війну неможливо виграти добровольцям, все одно доведеться мобілізувати. А що буде, якщо ми будемо заохочувати або прощати ухильників від мобілізації? Але ступінь цієї поразки потрібно обмірковувати. Зараз багато було криків про те, що їх потрібно кримінально переслідувати. Я на даному етапі так не вважаю", - заявив Арестович у коментарі ТСН.

При цьому він розповів, що можна було б встановити термін "добровільного повернення" з умовою, що ті, хто повернуться до певної дати і стануть на облік, отримають амністію. Він вказав, що тих, хто ж не повернеться, можна було обмежувати в правах в покарання.

"Ми говоримо, що зараз кримінально вас не переслідуємо, але після війни, якщо повернетеся, будемо розбиратися з кожним окремо. А якщо війна закінчилася, наприклад, і ви не повернулися, то ми будемо думати, що з вами робити принципово, як з громадянами, які обрали інше життя", – пояснив екс-радник Офісу президента.

За його словами, держава повинна змінити політику в області забезпечення прав військовослужбовців, членів їх сімей, мобілізованих і тих, хто перебуває за кордоном.

"Навіть якщо людина втекла і не хоче повертатися, поки немає ніяких кримінальних погроз в стилі ми вас будемо репресувати. А переводити потенційну кримінальну відповідальність у фінансову. Добре, працюй за кордоном, але заплати за того хлопця, який воює за тебе", – зазначив Арестович.

Зазначимо, що ідею брати гроші за повернення до країни просуває не лише Арестович.

У парламенті вже зареєстровано законопроект, де пропонується брати "добровільні внески" на ЗСУ з чоловіків, які виїхали з України після 24 лютого 2022 року, при поверненні додому.

Якщо у пункті перетину вони не зможуть підтвердити наявність підстав для відстрочки військової служби під час мобілізації, то мають перерахувати на спецрахунок 25 890 гривень за кожний місяць перебування за кордоном під час дії воєнного стану.