Українські експерти розробляють механізми отримання компенсацій від РФ

Українці можуть претендувати на відшкодування збитків за знищене чи пошкоджене майно та бізнес із заморожених активів російських олігархів

Українські експерти розробляють механізми отримання компенсацій від РФ

Українці можуть претендувати на відшкодування збитків за знищене чи пошкоджене майно та бізнес із заморожених активів російських олігархів. Про це йшла мова на круглому столі "Як отримати компенсацію з активів рф?", організованому Інститутом демократії та розвитку "ПолітА", компанією "СІК Груп" та "SPENSERS".

Українські експерти розробляють механізми, за якими вже зараз жертви та підприємці, які постраждали внаслідок російської агресії, можуть подавати позови про відшкодування матеріальних та моральних збитків.

“Ми знаємо, як зараз, не очікуючи специфічних дієвих механізмів, якихось міжнародних угод чи політичних рішень, бізнес чи родичі жертв російської агресії вже можуть починати стягувати ці кошти з РФ як держави і з російської політичної та економічної еліти”, - зазначає засновник та керуючий партнер адвокатського об'єднання "SPENSERS" Валентин Загарія.

За словами експерта, саме заморожені кошти олігархів є сьогодні найбільш “зручними” для задоволення позовів приватних позивачів за актом RICO - законом США про організації, що діють під впливом рекету й корупції.

“Американські юристи вважають, що цей акт може застосовуватись до російської фінансової і політичної еліти. Фактично юристи США трактують російську фінансову і політичну еліту, яка співпрацює з режимом російської держави, як агресора і як злочинну організацію”, - пояснює Загарія.

На підставі закону RICO українці можуть позиватися до політичної еліти РФ із санкційного списку США. Перш за все, це стосується випадків повного знищення майна.

“Крім того, існують механізми подання позовів до судів США нерезидентами країни у випадках, які порушують основи міжнародного права - це ситуації, які мали місце в Бучі, Гостомелі, Бородянці, Ірпені. Тобто, особи, які пережили насилля чи зазнали травм, родичі загиблих можуть формувати і подавати колективні позови”, - каже експерт.

На сьогодні найбільш перспективною є робота з активами РФ саме у США, бо американське законодавство дозволяє судам приймати позови проти держави, якщо вона діє як комерційний агент - у випадках викрадення зерна, товарів, нафтопродуктів тощо.

“Чому зараз говоримо про США, бо там заморожено 39 млрд дол. США активів центробанку рф та 300 млрд активів російської політичної еліти. Тобто, це той потенційний фонд стягнення, за рахунок якого ми можемо відшкодувати шкоду, спричинену українському бізнесу”, - зазначає Загарія.

Засновниця агенції з аналітичних досліджень "SIC-Group" та голова Інституту демократії та розвитку "PolitA" Катерина Одарченко пояснює, що на сьогодні українські підприємці можуть позиватися за двома категоріями - це крадіжка та пряме знищення майна. Для подання позову потрібно ідентифікувати себе як бізнес та підготувати пакет документів про збитки.

“На жаль, невеликі бізнеси чи бізнеси, які знаходяться на непідконтрольних територіях, поки позиватися не можуть. Але, як тільки, - я сподіваюся, з нашою допомогою,- буде прийнято закон про визнання РФ державою-терористом чи в інший спосіб буде знято імунітет з рф, тоді ми відкриємо і ці позови”, - говорить Одарченко.

Нагадаємо, що, за словами радника Президента України з економічних питань, збитки для України від російської агресії оцінюються на сьогодні у 650 мільярдів доларів. При цьому активи рф та російських олігархів у світі оцінюються у 800 мільярдів доларів, з яких 360 мільярдів - лише у США.