Українських біженців у жодному разі не висилатимуть із Молдови

Але штрафуватимуть тих, хто не легалізувався.

Українських біженців у жодному разі не висилатимуть із Молдови

Якщо українські біженці вчасно не легалізують своє перебування на території Республіки Молдова, вони можуть бути оштрафовані, але їхнє висилка малоймовірна. Про це заявив виконавчий директор Правового центру адвокатів Олег Палій у ході публічних дебатів , організованих Інформаційним агентством IPN.

За даними Генерального інспекторату міграції, в Республіці Молдова перебуває близько 100 тис. переміщених осіб з України. Понад 6900 громадян України отримали посвідку на проживання в Республіці Молдова. 2400 громадян України набули громадянства Республіки Молдова. Чимало громадян України користуються в Республіці Молдова статусом тимчасового захисту. За словами виконавчого директора Правового центру адвокатів, який надає правову допомогу УВКБ ООН у Молдові, набуття статусу тимчасового захисту дає українцям низку прав на території Республіки Молдова.

„Передусім це право перебувати на території Республіки Молдова протягом усього терміну тимчасового захисту. І це важливо. Без цього права, прямо передбаченого рішенням уряду, люди не можуть перебувати на території нашої країни. Для дорослих також є право працевлаштування, що теж важливо. Щоб утримувати себе, потрібно працювати. Дітям існує декларація про здобуття освіти рівня середньої школи. Первинна та швидка медична допомога надається кожному. Існує також право на соціальну допомогу на тому ж рівні, що й для сімей з дітьми, які є громадянами Молдови. Українські сім'ї з дітьми мають право звертатися по соціальну допомогу на тих же умовах, що й громадяни Республіки Молдова”, - сказав Палій.

Крім того, щоб стимулювати українських біженців для легалізації свого перебування в Республіці Молдова та набуття статусу тимчасового захисту, від громадян України більше не вимагають надавати докази проживання в Республіці Молдова.

За його словами, трапляються випадки, коли громадяни України порушують режим перебування на території Республіки Молдова, але їх не висилають із країни. Згідно з міжнародним правом, людина не може бути вислана в державу, де існує ризик для її безпеки та фізичної недоторканності.

„Я виключаю юридичну можливість висилки українських громадян. Адже людина не може бути повернена на територію, де її життю може загрожувати небезпека. Закон передбачає такі можливості, але у разі українців це практично неможливо. Вони можуть бути оштрафовані, і мені відомі випадки, коли їх оштрафували за перебування на території Республіки Молдова без додаткової легалізації”, - пояснив Олег Палій.